Reklama

Wrocław: Tańsze parkowanie tylko dla zameldowanych. Pozostali są oburzeni!

21/12/2023 11:51

Osiedlowa awantura na wrocławskich Hubach. Miejsca parkingowe na głównych ulicach będą tutaj od 29 grudnia płatne. Ale, podobnie jak w całym Wrocławiu, mieszkańcy nie muszą płacić za każdą godzinę. Mogą kupić specjalny abonament, płacąc 100 złotych za rok. Jest jednak warunek: trzeba być zameldowanym na osiedlu. Ci, którzy wynajmują mieszkania bez meldunku, klną na czym świat stoi - dla nich stawka jest aż 20 razy wyższa.

To zadada, która we Wrocławiu obowiązuje od lat. Na Hubach to jednak nowość. W sieci rozpętała się awantura. A chodzi o 800 miejsc parkingowych na Gajowej, Wesołej, Glinianej, Łódzkiej, Prudnickiej, Ciepłej i Sieradzkiej. Dotąd były bezpłatne, od 29 grudnia godzina parkowania będze tutaj kosztowała 3 złote. Abonament dla okolicznych mieszkańców kosztuje 10 złotych za miesiąc lub 100 złotych za rok, dla wszystkich pozostałych - 200 złotych miesięcznie lub 2000 złotych rocznie. 


- Prędzej mnie będzie stać na kredyt mieszkaniowy, niż na wasz abonament - psioczy na Facebooku jeden z mieskańców. Takich jak on są setki. Wynajmują na osiedlu mieszkania, ale nie są w nich zameldowani. Tymczasem meldunek, choćby na pobyt czasowy, to jeden z podstawowych warunków, by móc korzystać z tańszego abonamentu.

Reklama

- Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu to kwestia zupełnie indywidualna. Ale każda osoba legalnie wynajmująca lokal ma prawo do meldunku tymczasowego – tłumaczy w rozmowie z portalem TuWroclaw.com Marcin Kumiszczo, agent nieruchomości z firmy Markum Twój Dom we Wrocławiu. Dodaje jednak, że meldunek tymczasowy nie jest powszechną praktyką wśród Polaków, choć właściwie trudno powiedzieć, z jakiego powodu.


- Osoby z zagranicy, ostatnio np. Ukraińcy, bardzo często meldują się tymczasowo, bo ubiegają się o pobyt stały czy kartę pobytu. W przypadku Polaków, cóż, spotkałem się z tym, ale nie jest to praktyka powszechna – mówi.

Reklama

- Przy czasowym meldunku nie zostajemy automatycznie wymeldowani z miejscu swojego stałego pobytu. Automatyczne wymeldowanie następuje tylko przy zmianie stałego meldunku – precyzuje Kumiszczo.


W Polsce jest obowiązek meldunku


Wrocławski agent nieruchomości zwraca uwagę, że – choć w Polsce oficjalnie obowiązuje obowiązek meldunku – w praktyce nic z tego obowiązku nie wynika.


- Generalnie, obowiązek meldunku istnieje. Na stronach rządowych znajdziemy np. informacje, jakoby było to koniecznością, ale w praktyce nikt nas do tego nie zmusi. Co więcej, z tytułu braku zameldowania nie ma żadnych konsekwencji – przyznaje.


gor

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości