Reklama

Wrocławscy naukowcy pracują nad ekologicznym systemem chłodzenia. Jak będzie działać?

03/02/2022 16:22

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad ekologicznym systemem alternatywnego chłodzenia. – Stanie się przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – zapowiada prof. Sabina Rosiek-Pawłowska.

System ma składać się z opracowanego przez naukowców urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną, połączonego z magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania. – Będzie oparty na przyjaznych środowisku technologiach i docelowo zostać wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter budynku Geocentrum w kampusie uczelni – czytamy w opisie projektu.

– Stanie się zatem przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii z zakresu OZE, chłodnictwa, a także nowych technologii komunikacyjnych, pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – mówi prof. Sabina Rosiek-Pawłowska z Politechniki Wrocławskiej.

Celem naukowców jest, żeby po zakończeniu projektu z tych rozwiązań i urządzeń można było korzystać w innych budynkach użyteczności publicznej w Europie. Jak ma to działać? Naukowcy tłumaczą, że 75 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu Geocentrum będzie zasilać powstały system. Stamtąd energia elektryczna ma trafiać do instalacji, na którą złożą się urządzenie chłodnicze oparte o tzw. zielone czynniki chłodnicze i specjalny – także zaprojektowany w ramach projektu – magazyn chłodu.

Z instalacji popłynie chłodna woda, która zapewni klimatyzację na trzecim piętrze budynku, a w zimniejszych miesiącach urządzenie będzie dogrzewać pomieszczenia, jako że z instalacji może płynąć także ciepła woda. Część ciepła pozwoli także ogrzać wodę użytkową w Geocentrum. Samo urządzenie klimatyzacyjne będzie wykorzystywało przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze.

Badania prowadzą wspólnie naukowcy z wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center i pracownicy Prozon Fundacji Ochrony Klimatu. Na Politechnice Wrocławskiej pracami kierują wspólnie dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska (prof. uczelni) oraz dr inż. Bartosz Gil.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości