Reklama

Wrocławscy naukowcy wysłali w kosmos grzyby. Na przeszpiegi

02/02/2022 12:26

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wysłali w kosmos grzyby i będą sprawdzać, jak poradzą sobie mimo braku grawitacji. Jeśli eksperyment się powiedzie, to badacze wyślą tam w przyszłości satelitę z większymi organizmami.

Znajduje się w powietrzu, roślinach, glebie oraz w budynkach mieszkalnych, ale przede wszystkim ma "szerokie możliwości rozwoju w różnych temperaturach i warunkach wilgotnościowych".


Właśnie dlatego badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wysłali w kosmos powszechnie występujący na ziemi grzyb Fusarium culmorum. – To wygodny gatunek do tego typu celów: szybko zarodnikuje i rośnie. Co ważne, jego struktury są  na tyle kontrastowe, że pozwalają oceniać rozwój za pomocą zminiaturyzowanych systemów optycznych umieszczonych w niewielkiej hodowlanej umieszczonej w satelicie – wyjaśniają.

– Wiemy, że gatunek, który wysyłamy, wytrzyma temperatury nawet minus 250 stopni. Mamy to przetestowane na ziemi. Chcemy zobaczyć natomiast, czy on będzie funkcjonował także w kosmosie, gdzie panuje specyficzna mikrograwitacja, która jest wielokrotnie niższa, niż na powierzchni ziemi – mówi prof. Krzysztof Matkowski, z zakładu Fitopatologii i Mykologii, UPWr.

Reklama

Naukowcy chcą sprawdzić, czy takie warunki w jakiś sposób wpłyną na biologię wysyłanego przez nich grzyba. Wyjaśniają, że ta wiedza jest ważna w kontekście „przyszłych prób utworzenia samowystarczalnych baz przeznaczonych do życia człowieka  w kosmosie”. – Grzyby są prekursorami życia w każdym ekosystemie i bez nich intensywny długotrwały wzrost roślin nie jest możliwy – podkreślają.

– Kierowała nami ciekawość, czy w warunkach znacznie innych, niż te, które panują na ziemi, ten organizm będzie się rozwijał tak samo, a może odmiennie, a może w sposób dla nas zupełnie niezrozumiały i dziwny –  dodaje prof. Matkowski. Zwraca uwagę na to, że jeśli w przyszłości wyślą w kosmos satelitę z większymi organizmami, to dzięki tym badaniom będą mieli niezbędną wiedzę dotyczącą możliwości ich rozwoju.


Badania w kosmosie prowadzone będę przez około dwa tygodnie, ale z możliwością ewentualnego ich przedłużenia, jeśli okaże się, że po tym czasie nadal warto prowadzić obserwacje. Po zakończeniu eksperymentu pierwszy polski bio-nanosatelita spłonie w ziemskiej atmosferze. Poleciał on na misję orbitalną firmy SpaceX  na pokładzie rakiety Falcon 9, która wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie 13 stycznia 2022 roku. Lot przebiegł pomyślnie, a na orbitę trafiło 105 obiektów.

Satelita powstał we współpracy wrocławskich uczelni. Zespół z Politechniki Wrocławskiej odpowiadał w niej za konstrukcję modułów laboratoryjnych, które umożliwią przeprowadzenie różnych badań biologicznych i medycznych. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zbadają zaś jak mikrograwitacja i kosmiczne promieniowanie wpływają na działanie konkretnych leków onkologicznych i w jaki sposób te czynniki mogą wpłynąć na ludzkie zdrowie.  

Badania dotyczące zachowania grzybów kosmopolitycznych przeprowadzają natomiast badacze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kierownikiem projektu jest prof. Krzysztof Matkowski, a w skład zespołu wchodzą: prof. Elżbieta Pląskowska, Agata Kaczmarek, Marta Jurga i prof. Wojciech Pusz.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości