Reklama

Wschodnia obwodnica Wrocławia przez Wysoką: koniec kłopotów?

26/08/2024 09:25

Nie ma już potrzeby kolejnego wydłużania przetargu na budowę ostatniego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia - zdecydowała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Oferty firm gotowych zbudować drogę poznamy w piątek. Chodzi o liczący ponad 3,5 km odcinek z al. Karkonoskiej przez Wysoką do ronda na Grota - Roweckiego.

To już ostatni fragement obwodnicy. Gdy będzie gotowy, cała droga pozwoli kierowcom dotrzeć z Bielan Wrocławskich przez Siechnice i Łany do Długołęki, a stąd - istniejącym już od kilkunastu lat łącznikiem - do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.


Wschodnia obwodnica dotąd nie doczekała się ostatniego odcinka, bo jego przebieg długo oprotestowywali mieszkańcy wsi Wysoka, przez którą ma prowadzić droga. Potem dokumentacja inwestycji ugrzęzła u wojewody. Ostatecznie w grudniu ubiegłego roku udało się ogłosić przetarg na budowę. W lutym mieliśmy poznać oferty, wiosną 2024 miały rozpocząć się prace. Ale zamiast tego pojawiły się kolejne schody. Urzędnicy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei wprost zasypani zostali pytaniami od firm potencjalnie zainteresowanych inwestycją. Napłynęło ich blisko 800. A kolejne pytania zmuszały do przesuwania terminu składania ofert - z lutego na marzec, potem na kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Łącznie aż sześć razy!

Reklama

– Jest grupa osób, dla których przebieg tej trasy jest nie po drodze i skutecznie starają się to blokować – komentował tę sytuację na antenie telewizji Echo wicemarszałek Dolnego Śląska Michał Rado. – Jesteśmy gotowi do otwarcia przetargu i rozpoczęcia prac. Jednak musimy spełnić formalności, które nakłada na nas ustawodawca i żmudnie odpowiadamy na te pytania – tłumaczył.


W sierpniu do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei dotarły kolejne pytania. Urzędnicy uznali jednak, że nie są już na tyle istotne, by wyznaczać firmom dodatkowy czas. - Zamawiający nie przedłuża terminu wyznaczonego terminu składania i otwarcia ofert, który upływa w dniu 30.08.2024 r. o godz. 10:00 - ogłosili w piątek. Po otwarciu ofert i rozstrzygnięciu przetargu drogowcy będą mieli 30 miesięcy na budowę trasy. Gotowa może więc być w roku 2028.

Reklama


 


Nowy fragment obwodnicy zacznie się od skrzyżowania z al. Karkonoską (na rondzie koło centrum handlowego Auchan). Stąd, przez wiadukt kolejowy i most nad Ślęzą, obwodnica poprowadzi do skrzyżowania z Ołtaszyńską (tu powstanie rondo), a dalej przez rondo na skrzyżowaniu z ul. Kutrzeby do ul. Grota Roweckiego, gdzie połączy się z istniejącą już trasą. Po drodze będą jeszcze mniejsze skrzyżowania z ul. Niebieską i Obrońców Poczty Gdańskiej.
 
Na odcinku od Karkonoskiej do Kutrzeby droga będzie miała dwie jezdnie (na każdej z nich będą dwa pasy). Fragment od Kutrzeby do Grota - Roweckiego będzie jednojezdniowy, ale drogowcy zostawią miejsce na rozbudowę trasy w przyszłości.
g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości