Reklama

Klasy filmowe we wrocławskich liceach. Nowy projekt Dolnośląskiego Centrum Filmowego

24/09/2019 19:13

Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpoczyna realizację projektu „Klasy filmowe”. Zajęcia dotyczące między innymi historii kina, języka filmowego oraz produkcji filmowej będą uzupełnieniem zajęć szkolnych i pojawią się w rozszerzonym programie edukacyjnym 6 klas w 3 wrocławskich liceach. W projekcie weźmie udział 173 wrocławskich licealistów. Inauguracja filmowego roku szkolnego odbyła się we wtorek, 24 września  godz. 8:30, w kinie DCF.

Zajęcia z zakresu języka filmowego, historii kina i produkcji filmowej prowadzone będą przez cały rok szkolny. Autorski program edukacyjny powstał przy aktywnym udziale filmoznawców, edukatorów i filmowców. Zajęcia będą realizowane zarówno w szkołach (część teoretyczna), jak i w Dolnośląskim Centrum Filmowym (część praktyczna). Swoimi doświadczeniami z licealistami podzielą się m.in.: Jagoda Szelc, Marek Lechki, Bartosz Kędzierski oraz producenci filmowi Paweł Kosuń i Marcin Kurek.

- Program dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia teoretyczne będą prowadzić opiekunowie klas na cotygodniowych zajęciach w szkołach, praktyczne zaś – zaproszeni do współpracy eksperci i twórcy filmowi – raz w miesiącu w Dolnośląskim Centrum Filmowym – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego. – Zajęciom praktycznym towarzyszyć będą pokazy filmów, warsztaty i spotkania z cenionymi twórcami – reżyserami, aktorami czy producentami filmowymi. Cieszę się, że twórcy filmowi związani z Wrocławiem zgodzili się wziąć w nim aktywny udział. Chodziło nam o to, aby młodzież miała żywy kontakt z osobami, które tworzą filmy. Cały program działania klas filmowych był konsultowany z nauczycielami z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, filmoznawcami, ale też z młodzieżą, która na co dzień odwiedza nasze kino. Wierzę, że tegoroczny pilotaż pokaże, że warto ten projekt rozwijać w przyszłości – dodaje.

Młodzi ludzie, którzy będą brać udział w programie, podkreślają, że dzięki zajęciom będą mieć szansę lepiej zrozumieć kino, poznać arkana sztuki filmowej i odkryć tajemnice produkcji filmowych, a przy okazji zobaczyć  filmy artystyczne.

- Edukacja filmowa w szkole jest dość uboga, o filmie mówi się mało, brakuje zajęć praktycznych i spotkań z twórcami. A właśnie film jest tą dziedziną sztuki, która jest szczególnie interesująca dla młodzieży, a jest bardzo niedoceniana w programach nauczania – mówi Zosia, uczennica II klasy XII liceum we Wrocławiu.

Bożena Święch, nauczycielka będąca opiekunem projektu w XV LO we Wrocławiu podkreśla, że zajęcia filmowe są o tyle ważne, że z podstawy programowej znikną zajęcia z wiedzy o kulturze.

- Liczę na to, że zajęcia filmowe mogą być ogromnym wsparciem przy edukacji humanistycznej i w przygotowaniu do matury – chodzi przecież nie tylko o to, aby obejrzeć dobry film, ale także nauczyć się wyciągać z niego wiedzę i refleksje, wzbogacać słownictwo i nauczyć się o nim dyskutować – mówi Bożena Święch.

W programie biorą udział 3 wrocławskie licea: Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, Liceum Ogólnokształcące nr XV im. mjra Piotra Wysockiego oraz Liceum Ogólnokształcące nr XVI.

- To bardzo cenna inicjatywa, którą będziemy wspierać. Edukacja filmowa oferowana w ramach projektu Dolnośląskiego Centrum Filmowego będzie ciekawym uzupełnieniem ogólnego programu edukacji. Uczestnicy programu mają szansę poszerzyć swoją zdolność odbierania i rozumienia sztuki, a także aktywnego udziału w dyskusji o niej – podsumowała Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Program klas filmowych realizowany jest przez Dolnośląskie Centrum Filmowe od września tego roku. Składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna odbywa się w szkołach podczas minimum 30 godzin lekcyjnych prowadzonych przez nauczyciela – opiekuna klasy - na podstawie programu merytorycznego i materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów z Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Zajęcia praktyczne będą realizowane w kinie DCF w ramach comiesięcznych spotkań wszystkich uczestników programu.


Młodzież weźmie udział w pokazach filmowych poprzedzonych prelekcjami, warsztatami filmoznawczymi bądź spotkaniami z zaproszonymi twórcami kina polskiego. W programie przewidziano między innymi pokazy następujących filmów: „Najlepszy” w reż. Łukasza Palkowskiego, „Jutro lub pojutrze” w reż. Bing Liu, „Księżyc Jowisza” w reż. Kornél Mundruczó czy „I młodzi pozostaną” w reż. Petera Jacksona.

Reklama

Gotowość do spotkań z młodzieżą zgłosili już m.in. Jagoda Szelc, Marek Lechki, Bartosz Kędzierski oraz producenci Paweł Kosuń, Marcin Kurek. Uzupełnieniem programu edukacyjnego będzie specjalnie sprofilowany MŁODZIEŻOWY KLUB FILMOWY (nazwę wybiorą sami uczestnicy na pierwszych spotkaniach), w ramach którego młodzież (w tym uczestnicy programu Klas Filmowych) będzie mieć okazją do spotkania i rozmów na temat filmów z bieżącego repertuaru.

Klasy Filmowe to autorski program Dolnośląskiego Centrum Filmowego realizowany przy życzliwym wsparciu marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości