Reklama

Na A4 pod Wrocławiem ruszył dziś odcinkowy pomiar prędkości. Zwolnij do 110 km/h

21/07/2023 12:01

Odcinkowy pomiar prędkości na dolnośląskim odcinku autostrady A4 od dziś działa - monitoruje ruch i wystawia automatyczne mandaty. System został zamontowany pod koniec czerwca. Uruchomiono go po okresie testów. Wkrótce taki sam system będzie działał także w samym Wrocławiu.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 został uruchomiony w południe. Jak to działa? Samochód jadący autostradą jest rejestrowany przez kamery na początku i na końcu odcinka objętego taką kontrolą. System zapisuje czas wjazdu i wyjazdu oraz numery rejestracyjne. Komputer oblicza w jakim czasie kierowca pokonał odcinek pomiędzy kamerami. Jeśli minęło zbyt mało czasu, by pokonać go z dozwoloną prędkością, oznacza to, że kierowca jechał za szybko. System automatycznie wystawia więc mandat, który jest wysyłany do właściciela auta. .


Czytaj także: Wrocław: odcinkowy pomiar prędkości w mieście oraz na autostradzie A4

Reklama

Na autostradzie A4 kamery zostały zamontowane między węzłami Kąty Wrocławskie i Kostomłoty. Kontrolą został objęty liczący 8 kilometrów odcinek. Kontrola będzie odbywała się codziennie przez całą dobę, a kamery mogą robić wysokiej jakości zdjęcia niezależnie od pory dnia. Na objętym monitoringiem odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h dla aut osobowych i 80 km/g dla ciężarówek. Oznacza to, że mandatu mogą spodziewać się kierowcy, którzy 8 kilometrów między Kątami  Kostomłotami przejadą autem osobowym szybciej niż w 4 minuty i 21 sekund.


Odcinkowy pomiar prędkości działa na jezdniach w obu kierunkach.

Reklama

- Wybór lokalizacji poprzedziła analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonana wspólnie przez GDDKiA i GITD. Autostrada na tym odcinku nie posiada pasa awaryjnego i obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 110 km/h. W latach 2018-2022 doszło tu do prawie trzydziestu wypadków, w których zostało poszkodowanych około pięćdziesiąt osób - przekonywał zarządca drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obsługą systemu zajmuje się Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), jednostka podległa Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.


Na autostradzie A4 nie skończy się próba skłonienia kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości. W następnej kolejności system będzie montowany we Wrocławiu, na al. Jana III Sobieskiego, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 kilometrów na godzinę.

Reklama

Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości wynosi od 50 zł - gdy prędkość przekroczymy o maksymalnie 10 kilometrów na godzinę do 5 000 zł, jeśli prędkość przekroczymy o ponad 70 kilometrów na godzinę i było to kolejne tego rodzaju nasze wykroczenie w ciągu dwóch lat. Oprócz tego otrzymamy punkty karne - od 1 do 15 - w zależności od tego, o ile przekroczyliśmy dozwoloną prędkość.


k

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości