Reklama

Ruszyły prace nad odbudową przedwojennej kamienicy na Ostrowie Tumskim

14/08/2018 13:17

O zamiarze odbudowy kamienicy przy ul. Katedralnej 1 mówiło się od lat. Teraz zakończyły się prace projektowe, trwa porządkowanie działki. Wszystko wskazuje na to, że wrocławska kuria wreszcie zrealizuje swój ambitny plan. 

Kamienica przy ul. Katedralnej 1 została zniszczona podczas II wojny światowej. Do tej pory działka na Ostrowie Tumskim stała pusta.


- Do tej pory plan odbudowy obiektu nie mógł zostać zrealizowany ze względu na prowadzone remonty innych zabudowań Ostrowa Tumskiego oraz niestabilny brzeg rzeki Odry - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej. 


Właśnie zakończono prace projektowe. W nowym budynku ma powstać dom kanoniczny pracy twórczej i kultury chrześcijańskiej wraz z zagospodarowaniem terenu, niezbędną infrastrukturą techniczną orz murem granicznym od stronu ulicy. Inwestycja będzie prowadzona we współpracy z konserwatorem zabytków.

Reklama

W swej pierwotnej formie, w XIV w., kamienica, wraz z budynkiem przy ul. Katedralnej 3, pełniła funkcję rezydencji kanonicznej. Po wojnie z obu budynków pozostały jedynie parterowe części elewacji, służące jako ogrodzenie. W latach 1984-1987 odbudowano dom przy ul. Katedralnej 3.


- Mamy nadzieję, że uda się także z powodzeniem zakończyć prace przy sąsiadującej z nim kamienicy, przyczyniając się do upiększenia  ulicy Katedralnej. Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółowym jej przeznaczeniu - dodaje ks. Kowalski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości