Reklama

Temat Tygodnia: Maraton Wrocław ma więcej zalet, czy wad? [OPINIE]

05/09/2018 17:08

W kolejnym wydaniu Tematu Tygodnia pytamy wrocławskich polityków o plusy i minusy Maratonu Wrocław. Czy bieg ulicami miasta jest dobrą formą promocji, czy wręcz przeciwnie jest to impreza niepotrzebna, przez którą paraliżują się ulice i komunikacja miejska?

Marcin Krzyżanowski, Prawo i Sprawiedliwość


Uważam, że Maraton Wrocławski, jak każde przedsięwzięcie angażujące mieszkańców do aktywności fizycznej, jest świetną promocją zdrowia. Jednak, według mnie, mieszkańcy powinni być lepiej poinformowani o utrudnieniach w ramach organizacji biegu. Warto też rozważyć kwestię, w jaki sposób jest ułożona trasa. Zeszłoroczny maraton we Wrocławiu całkowicie sparaliżował wschodnią część miasta, a w szczególności tzw. Wielką Wyspę, praktycznie od rana do nocy. To może budzić niechęć mieszkańców i de facto wywoływać odwrotny efekt niż promocję zdrowego stylu życia. Życzę organizatorom dużej frekwencji, świetnych wyników, ale również tego, żeby mieszkańcy Wrocławia mogli mówić: „nasz maraton”.

Reklama

Barłomiej Ciążyński, Sojusz Lewicy Demokratycznej


Bieganie jest fajne. Biegać może każdy, stary i młody, wysoki i niski, kobieta i mężczyzna. Wystarczy trochę samozaparcia. Bieganie nie jest elitarne, nie kosztuje dużo, bo wystarczy kupić buty. Dlatego warto promować taką aktywność. Szczególnie w dobie komputerów, smartfonów, chorób związanych z siedzącym trybem życia, coraz poważniejszego problemu z otyłością. Każdy, kto biega wie, jak to wciąga, odstresowuje, sprawia lepsze samopoczucie. Gołym okiem widać też, że biega coraz więcej ludzi. I dobrze. Maraton promuje również miasto, bo to wielka impreza, w której bierze udział kilkanaście tysięcy ludzi, nie tylko z Wrocławia. Według mnie warto promować zdrowy tryb życia nawet kosztem tych kilku godzin zamkniętych ulic w niedzielę. Dodatkowo, może te zamknięte ulicę skłonią kogoś do spaceru albo pobiegania.

Reklama

Paweł Marian Przystawa, partia Wolność


Maraton Wrocławski, jak i inne imprezy tego typu cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Jest to niewątpliwie dobra promocja Wrocławia, który prześciga się z innymi polskimi miastami, walcząc o tytuł lidera w organizacji tego typu eventów. Przede wszystkim jest to świetne promowanie sportu i zdrowego trybu życia. Mankamentem jest jednak fakt wyznaczania trasy biegu przez centrum, czego skutkiem jest całkowity paraliż miasta na kilka godzin.


W sytuacji, w której przez wieloletnie zaniedbania magistratu, nasza infrastruktura i komunikacja miejska jest w opłakanym stanie, gdy niemal każdego dnia wykolejają się tramwaje, a same trakcje pękają i nie ma alternatywy, aby można było się spokojnie przesiąść z auta do komunikacji zbiorowej. Powinno się wyznaczyć trasę Maratonu Wrocławskiego w ten sposób, aby nie przeszkadzać w ruchu samochodów. Przecież wymaga to tylko odrobiny pomysłowości i poświęconego czasu.

Reklama

Jan Świeczkowski, partia Razem


Dobrze funkcjonujące miasto nie jest tylko zbiorem odizolowanych punktów – domu, szkoły, sklepu, miejsca pracy – między którymi poruszają się, najczęściej samochodami, pojedyncze osoby. Sprawny transport i krótki czas dojazdu do domu to ważne sprawy. Ale miasto to żywy organizm, w którym ludzie budują więzi i podejmują wspólne działania. Czasami jest to demonstracja, innym razem procesja religijna, koncert, albo, jak w najbliższą niedzielę, maraton. To święto dla tysięcy biegaczy, zarówno z Wrocławia, jak i przyjezdnych. To również okazja do wspólnego kibicowania i uczestnictwa w towarzyszących imprezach. Jak każda masowa impreza, maraton wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla osób, które nie biorą w nim udziału. Zamknięcie kilku ulic podczas jednego dnia w roku nie jest jednak tak przerażające, jak chcieliby zwolennicy oddania całego miasta w wieczne panowanie kierowców samochodów.

Reklama

Paweł Pomian, partia Zieloni


We wrocławskich maratonach i półmaratonach każdorazowo bierze udział kilka tysięcy biegaczy i biegaczek. To świetna promocja miasta, ale też zdrowego trybu życia i sportu. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, a grono osób uprawiających sport powiększa się z roku na rok. O to właśnie chodzi, aby sport i wydarzenia były nastawione na udział wszystkich, nie tylko wybranych.


Z oczywistych względów pojawiają się wtedy utrudnienia w ruchu i komunikacji miejskiej, ale można usprawniać na podstawie obserwacji z lat poprzednich. Warto również koordynować czasowo i komunikacyjnie inne duże imprezy w mieście, aby nie dochodziło do „kolizji”.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości