Reklama

Uwielbiany i znienawidzony. Wystawa o Bauhausie już wkrótce w Muzeum Architektury [ZDJĘCIA]

23/09/2020 17:17

Wciąż wzbudza kontrowersje, ale nie podlega dyskusji, że odcisnął duże piętno na architekturze i sztuce XX wieku. W 2019 roku obchodzono setną rocznicę założenia słynnej uczelni artystycznej, a w październiku tego roku w Muzeum Architektury otwarta zostanie wystawa „Cały świat to Bauhaus”.

Student, a następnie wykładowca tej uczelni, Fritz Kuhr twierdził, że „Cały świat to Bauhaus”. Czy miał rację? Wciąż nie brakuje kontrowersji i dyskusji wokół misji oraz znaczenia słynnej niemieckiej uczelni artystycznej. Pytanie brzmi, czy prezentowane przez nią idee wciąż są aktualne i jak Bauhaus wygląda sto lat później – czy stał się przeżytkiem, czy wciąż jest źródłem inspiracji? Dotyczące niego spory prowadzili między sobą trzej kolejni dyrektorzy uczelni — Walter Gropius, Hannes MeyerLudwig Mies van der Rohe, a także prowadzący zajęcia w pracowniach mistrzowie oraz studenci.


Gropius podkreślał, że celem Bauhausu było nie upowszechnianie jakichkolwiek stylów, systemów czy dogmatów, tylko ożywienie samego projektowania. – Powstanie „stylu Bauhausu” byłoby równoznaczne z przyznaniem się do porażki oraz powrotem (…), do pogrążonego w stagnacji akademizmu, przeciwko któremu wystąpiłem – wyjaśnia.

Reklama

Są tacy, którzy uważają Bauhaus za pierwszą na świecie szkołę dizajnu, ale to również jest przedmiotem sporów. Podobnie jak nowatorstwo tej szkoły artystycznej, czerpiącej m.in. z tradycji rzemiosła.

Przyczynkiem do dyskusji na te tematy może być wystawa „Cały świat to Bauhaus“, która od października będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Ekspozycja jest podzielona na osiem stref tematycznych i pokazuje różnorodne aspekty twórczości oraz życia Bauhausu. Będzie można na niej zobaczyć zarówno zdjęcia i prace na papierze, ale też modele, dokumenty, filmy, teksty oraz obiekty.

Wystawa będzie niejako zaproszeniem do odkrywania proponowanych przez Bauhaus wielu szczegółowych koncepcji i rozwiązań na rzecz nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku, malarstwa i sztuk scenicznych, a nawet modeli pedagogiki. – Celem tych działań było zawsze zapewnienie odpowiednich warunków życia dla człowieka i jego otoczenia – czytamy w opisie ekspozycji.


W każdej strefie tematycznej wystawy, w oparciu o jeden obiekt, przedstawione są wybrane biografie przedstawicieli Bauhausu, pokazujące, co łączyło, a co dzieliło ich drogi życiowe.

– To bardzo duża i ważna wystawa, która przyjedzie do nas z Niemiec. Będzie można zobaczyć na niej wszystko to, co jest związane z uczelnią, która odcisnęła wielkie piętno na XX wieku, inspirując najwybitniejszych malarzy i architektów tej epoki – mówi nam Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Od 9 października do 29 listopada w tej placówce, znajdującej się na ul. Bernardyńskiej 5, będzie można oglądać ekspozycję „Cały ten Bauhaus”. Jej kuratorem jest Boris Friedewald.

Otwarcie wystawy nastąpi w piątek, 9 października, o godz. 17, i będzie ją można oglądać za pośrednictwem internetu. Transmisja online odbędzie się na profilu Muzeum Architektury we Wrocławiu na Facebooku. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od soboty, 10 października.

Reklama

Zwiedzanie w czasach pandemii


Muzeum Architektury jest otwarte dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdują się tutaj.


W obiekcie może w jednym czasie przebywać maksymalnie 35 osób zwiedzających plus osoby z obsługi. Zwiedzający są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych lub zasłonięcia nosa i ust w sposób zapewniający bezpieczeństwo pozostałym zwiedzającym oraz obsłudze muzeum. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem oraz osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia.

Reklama

Przy wejściu do Muzeum Architektury oraz w toaletach znajdują się płyny do dezynfekcji rąk. Zwiedzający są zobowiązani także do dezynfekcji obuwia na macie znajdującej się w holu wejściowym muzeum. Przed wejściem pracownik ochrony mierzy każdej osobie temperaturę. Osoby o temperaturze ciała przekraczającej 38 stopni Celsjusza nie będą wpuszczane do muzeum.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości