Reklama

Znamy laureatów Wrocławskich Nagród Muzycznej i Teatralnej

02/12/2019 23:05

W poniedziałkowy wieczór w Narodowym Forum Muzyki po raz 20. wręczono Wrocławskie Nagrody Muzyczną i Teatralną. Każdy z laureatów odebrał czek na 10 tysięcy złotych i okolicznościową grafikę. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pogratulował zwycięzcom i zadeklarował, że w przyszłym roku obok tych nagród pojawi się Wrocławska Nagroda Plastyczna.

Wrocławskie Nagrody Muzyczną i Teatralną przyznają m.in. wrocławscy dziennikarze i krytycy, a otrzymują artyści w szczególny sposób zasłużeni w minionym sezonie.


Nagrodę w kategorii muzyka poważna otrzymał Marcin Markowicz za prawykonanie "Koncertu skrzypcowego" Pawła Mykietyna w twórczym dialogu z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jacka Kaspszyka. Markowicz jest koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz drugim skrzypkiem zespołu Lutosławski Quartet. Od 2005 pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble, a od 2009 jest gościnnym koncertmistrzem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie.

Reklama

W kategorii muzyka rozrywkowa nagrodzony został Wojciech Siwek - "osobowość, bez której nie istniałoby wrocławskie życie jazzowe". Laureat jest członkiem rady artystyczno-programowej festiwalu Santander Jazz nad Odrą, z którym związany jest od jej pierwszej edycji w 1964 roku. Siwek założył wrocławski oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i współtworzył klub jazzowy Rura.  W historii polskiej fonografii zapisał się jako właściciel jednego z pierwszych specjalistycznych prywatnych sklepów płytowych we Wrocławiu.


Wrocławską Nagrodę Teatralną otrzymała Agata Kucińska za "wybitne kreacje – Oskara Matzeratha w „Blaszanym bębenku” w Teatrze Muzycznym Capitol i Rutki w „Motylu” we Wrocławskim Teatrze Lalek". Kucińska jest absolwentką PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 2005 roku, a po studiach rozpoczęła pracę w macierzystej szkole teatralnej, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego oraz we Wrocławskim Teatrze Lalek jako aktorka. Od 2002 r. współpracuje z wrocławskim niezależnym teatrem Ad Spectatores. Kucińska wyreżyserowała spektakle m.in. w Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, Wrocławskim Teatrze Lalek, Teatrze Baj w Warszawie i Opolskim Teatrze Lalek. Współtworzyła przedstawienia z udziałem lalek w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: NOWY WSPANIAŁY "BLASZANY BĘBENEK" [RECENZJA]


– Za nami Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna, którymi jak co roku dziękujemy artystom za ich energię i wyjątkowy talent. Gratuluję wszystkim nominowanym oraz laureatom - Agacie Kucińskiej, Wojtkowi SiwkowiMarcinowi Markowiczowi - jesteście wspaniali – powiedział Jacek Sutryk.


W trakcie wydarzenia odbył się koncert zespołu Mikromusic.



 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości