Znany wrocławski deweloper - Develia - podpisał tuż przed świętami umowę z holenderską spółką, która ma pomóc w budowie prywatnego akademika w sąsiedztwie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Dzień wcześniej Develia złożyła w urzędzie miejskim wniosek o wydanie formalnego pozwolenia na budowę. W obiekcie ma być aż 600 pokoi. To więcej niż w Ołówce i Kredce razem wziętych.
Akademik ma powstać przy pl. Orląt Lwowskich, na pustej dziś działce obok skrzyżowania z Nabycińską i Braniborską.
To opuszczony teren, sąsiadujący z Dworcem Marchijskim. Gdy w 2019 roku miasto wystawiło go na sprzedaż za 12 mln zł, biło się o niego kilku deweloperów. Wygrała spółka należąca do Grupy Puro - Genfer Hotel Invest. Zapłaciła ponad 30 mln zł.
Już cztery lata temu dostała pozwolenie na budowę w tym miejscu czterogwiazdkowego hotelu. Miało w nim powstać 300 pokoi. Budowa jednak nigdy nie ruszyła, a na początku tego roku firma sprzedała ziemię z dziesięciomilionową przebitką. Develia zapłaciła za nią 40,6 mln zł. - Sprzedaż terenu podyktowana jest zmianą strategii naszej grupy po okresie pandemii - tłumaczył wtedy Przemysław Wieczorek, prezes zarządu Puro Hotel Development.
Develia niespodziewanie ogłosiła wtedy, że przy pl. Orląt Lwowskich planuje zbudować akademik z 600 pokojami i dwoma lokalami usługowymi. Dla porównania, w akademiku Ołówek jest 236 pokoi, a w Kredce - 290.
– Grunt w centrum Wrocławia, który nabyliśmy, pozwoli nam zrealizować atrakcyjny i nowoczesny akademik. Doskonale skomunikowana lokalizacja zapewniająca dogodny dojazd do uczelni wyższych i innych części miasta stanowi kluczową przewagę dla studentów. To dla nas ważna inwestycja, dzięki której realizujemy kolejny element strategii oraz dywersyfikujemy naszą podstawową działalność deweloperską na rynku mieszkaniowym – stwierdził w komunikacie przekazanym portalowi TuWroclaw.com Karol Dzięcioł, członek zarządu Develii.
Budowa akademika przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu ma ruszyć w przyszłym roku. Obiekt ma być gotowy w roku 2028. Develia na razie nie ujawnia jego projektu.
23 grudnia Develia podpisała umowę joint venture z holenderską spółką Mosaic Poland Holding P.S.A. "z zamiarem realizacji wspólnej inwestycji polegającej na budowie i komercjalizacji budynku zakwaterowania dla studentów wraz pomieszczeniami usługowymi, miejscami parkingowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą, o maksymalnej powierzchni użytkowej 11.800 m.kw". Mosaic Poland Holding ma zarządzać budową akademika, a później także samym obiektem.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
A naszych lokalnych firm budowlanych to już nie ma? Tak żeby pieniądz został na miejscu na Dolnym Śląsku lub w Polsce a nie poszedł za granicę?