Reklama

Koalicja Obywatelska chce walczyć ze smogiem

03/10/2019 13:51

Zużywanie mniejszej ilości ciepła na ogrzewanie, modernizacja infrastruktury ciepłowniczej, czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, stawianie na energię rozporoszoną oraz zieleń. Koalicja Obywatelska przedstawiła swój program walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Podczas czwartkowej konferencji wrocławscy kandydaci KO poruszyli kwestię walki ze smogiem i przedstawili proponowane przez nich rozwiązania, które przyczyniłyby się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. – Kluczowa jest termomodernizacja budynków. Trzeba wykonać audyt energetyczny, by stwierdzić gdzie ucieka ciepło i przeprowadzić zarekomendowane zmiany, żeby zużywać go mniej. Jeśli chodzi o budowę nowych budynków, to konieczne jest ustalenie nowych standardów, mamy wysoko rozwiniętą technologię budowania domów pasywnych, musimy zmienić więc normy budowania nowych budynków, by zużywać mniej ciepła – mówi numer 2 na liście Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Tracz.


Małgorzata Tracz podkreśla, że konieczna jest modernizacja sieci ciepłowniczych. – Do 2030 roku chcemy wyeliminować palenie węglem, a do 2035 roku w całym ciepłownictwie. Chodzi o to, by w pierwszej kolejności w miastach powiatowych, a potem w całej Polsce przejść na niskoemisyjne, czyste źródła ogrzewania. Mamy również ambitny plan, by do 2030 roku ponad 1/3 energii pochodziła ze źródeł odnawialnych – dodaje Tracz.

Reklama

Politycy KO wychodzą z propozycją wsparcia dla obywateli, firm oraz wspólnot, by stawiali przydomowe instalacje OZE. Według Małgorzaty Tracz ciepło i energia powinny docelowo pochodzić z przydomowych instalacji. – Musimy postawić także na energię rozproszoną, która daje bezpieczeństwo energetyczne. Kolejną kwestią jest zieleń. Wszyscy wiemy, że drzewa oczyszczają powietrze – zaznacza.


Poseł Michał Jaros wspomina także o dwóch istotnych według niego liczbach. – 13,5 miliona ton rosyjskiego węgla co roku wjeżdża do Polski i ta liczba stale rośnie. Poza tym 434 tysięcy ton śmieci, które w 2018 roku przyjechało do naszego kraju. To są liczby, które państwo powinno sobie uświadomić – podsumowuje Jaros.

Reklama


Aleksander Hutyra

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości