Reklama

Kolejny skłot we Wrocławiu. Anarchiści zablokowali kamienicę przy Szczytnickiej

07/09/2020 14:56

Kamienice przy ul. Szczytnickiej mają iść pod młotek. Problemem mogą jednak okazać się anarchiści, którzy urządzili w jednej z nich skłot „Pandemia”. W poniedziałek pracownicy magistratu chcieli zabezpieczyć pustostan, okazało się jednak, że w środku są nowi mieszkańcy. Na miejscu interweniowała policja.

Chodzi o kamienicę przy ul. Szczytnickiej. Należący do miasta budynek ma zostać sprzedany prywatnemu inwestorowi pod zabudowę usługowo-mieszkaniową. Cena wywoławcza to 5 mln złotych. Katarzyna Galewska ze spółki Wrocławskie Mieszkania tłumaczy nam, że mieszkania we wspomnianym budynku zostały wykwaterowane już jakiś czas temu, a obiekt jest w tak złym stanie technicznym, że przebywanie w nim może wiązać się z zagrożeniem, dlatego konieczne jest zamurowanie drzwi i okien.


Spółka w poniedziałek chciała zabezpieczyć budynek. Na miejscu okazało się jednak, że zajmują go „dzicy lokatorzy”. Pracowników Wrocławskim Mieszkań na miejscu powitali m.in. działacze stowarzyszenia Akcja Lokatorska i nieformalnej grupy Federacja Anarchistyczna, którzy nie chcą zgodzić się na odsprzedanie kamienicy deweloperowi.

Reklama

–  Zajęcie budynku jest pewnym sygnałem dla miasta - że ludzie potrzebują dostępu do tanich mieszkań, ponieważ wzrost cen na rynku mieszkań jest gigantyczny i powoli żadnego z nas nie będzie stać na mieszkanie z uczciwej pracy – mówi Krzysztof Wesołowski , który poinformował nas o sprawie.


Podobnie, jak w innych tego typu przypadkach, osoby które samowolnie zajęły komunalny budynek tłumaczą, że podstawą prawną ich działania jest „fakt prawa posiadania czyli stanu faktycznego”. – Według polskiego prawa osoby mieszkające, niezależnie od umowy z właścicielem gruntu, posiadają prawa lokatorskie. Zajęty został budynek, który od dawna nie jest zamieszkały, miasto chce go sprzedać deweloperowi na kolejny drogi apartamentowiec, tym samym przyczyniając się do wzrostu cen w okolicy. Wzrost cen w okolicy oznacza, że wprowadzą się do centrum zamożni ludzie, a ci mniej zamożni zostaną wypchnięci dalej - mniej zarabiający, spędzający więcej czasu w pracy i na dojazdach do pracy – tłumaczy Wesołowski.

Reklama

W poniedziałek na miejsce została wezwana policja, która asystowała podczas rozmów przedstawicieli magistratu z mieszkającymi w pustostanie anarchistami. Spółka Wrocławskie Mieszkania zapowiada, że prace nad zabezpieczeniem budynku będą kontynuowane w kolejnych dniach. Jeżeli osoby, które zajęły budynek nie opuszczą go dobrowolnie, sprawa ma zostać skierowana do prokuratury.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości