Reklama

Lodowe imperium rodziny Grycan narodziło się w tym okienku we Wrocławiu

24/01/2026 09:28

Rodzina Grycan swoje pierwsze słodkości sprzedawała w małym okienku na parterze poniemieckiej kamienicy przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Lodziarnia "Miś" należąca do Weroniki Grycan powstała w 1946 roku i była pierwszą lodziarnią w powojennej Polsce.


Rodzina Grycanów przed wojną mieszkała w Buczaczu na kresach wschodnich. To tam Grzegorz i Józef Grycanowie sprzedawali swoje pierwsze lody. W 1946 roku trafili do Wrocławia. W podnoszącym się z wojennych zniszczeń mieście Weronika i Józef Grycanowie założyli swoją pierwszą w powojennej Polsce lodziarnię. Mieściła się w kamienicy, w której mieszkali Grycanowie - przy placu Grunwaldzkim. Wokół kamienicy mnóstwo było jeszcze gruzów. Na budynku pojawił się wtedy pierwszy szyld ze znanym dziś w Polsce nazwiskiem: "Lody MIŚ - W. Grycan". Synem właścicieli lodziarni był Zbigniew Grycan, szef obecnej sieci kawiarni i fabryki lodów. 

- Pamiętam tamte lody: kakaowe, waniliowe, kawowe, latem poziomkowe, truskawkowe, cytrynowe - wspomina Zbigniew Grycan. Rok po powstaniu wrocławskiej lodziarni pojawiły się w niej także pierwsze w Polsce lody na patyku - "Pingwin". Co roku od maja do września uliczni sprzedawcy roznosili je po mieście w skrzyniach obitych blachą i izolowanych trocinami lub w wózkach,  które toczyli przed sobą. 

Reklama

Dorosły już Zbigniew Grycan wyjechał z Wrocławia do Warszawy. Tam, po nauce w szkole cukierniczej i praktykach w hotelu Bristol, w latach osiemdziesiątych wspólnie z żoną założył swoją pierwszą własną lodziarnię - Zielona Budka. W Warszawie była wtedy kultową lodziarnią, a kolejki do niej można porównać do tych, ustawiających się wówczas po wrocławskie lody przy Komandorskiej. W Zielonej Budce Grycan serwował naturalnie takie smaki lodów, jak jego mama we Wrocławiu - kakaowe, waniliowe i kawowe. W 2001 roku Grycanowie sprzedali markę Zielona Budka i swoją pierwszą wytwórnię lodów. Trzy lata później wrócili na rynek - już pod swoim nazwiskiem, znanym w powojennym Wrocławiu. Do teraz ich marka doczekała się 150 lokali w całym kraju i potężnej wytwórni lodów, które można kupić niemal w każdym sklepie w Polsce.

Tylko po kamienicy przy placu Grunwaldzkim nie ma już po nich śladu...

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/01/2026 09:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości