Reklama

MPK: zbliżający się do przejścia pieszy nie powinien mieć pierwszeństwa przed tramwajem

06/05/2020 11:52

Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w polskim prawie drogowym. Dzięki nim pieszy, nie tylko ten będący już na przejściu, ale też zbliżający się do niego, będzie uprzywilejowany. Zdaniem wrocławskiego MPK, które interweniowało w tej sprawie, zmiana ta mogłaby być bardzo niebezpieczna w przypadku tramwajów. 

Z badań wynika, że zatrzymanie tramwaju, jadącego z prędkością 50 km na godz., wymaga aż 50 metrów. W przypadku poruszającego się z identyczną prędkością samochodu droga hamowania wynosi 14 metrów. Dlatego MPK Wrocław jest zdania, że ze zmiany przepisów, dotyczących ruchu pieszego, należy wyłączyć tramwaje.


- Rządowa propozycja zakładała pierwszeństwo dla pieszych na przejściu od momentu wyrażenia woli przekroczenia pasa drogoweo  i tramwajowego. Nasz wniosek zakłada utrzymanie pierwszeństwa tramwaju na przejściu. Przykłady innych krajów europejskich pokazują, że przyjęcie pierwotnego rozwiązania mogłoby doprowadzić do drastycznego wzrostu liczby pieszych, poszkodowanych przez tramwaje - mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: MPK CHCE ZNIESIENIA LIMITÓW LICZBY PASAŻERÓW


I dodaje, że gdyby w przypadku torowisk obowiązała propozycja rządu, motorniczy musiałby zatrzymać tramwaj już na sam widok przechodnia, znajdującego się kilka metrów od torów. W takiej sytuacji jazda, choćby ulicą Szewską, byłaby bardzo utrudniona, bo tam tramwaj jedzie w strefie spacerujących przechodniów, z których każdy z nich miałby pierwszeństwo przed tramwajem.


- Dlatego MPK Wrocław zaproponowało, by pierwszeństwo pieszych obowiązywało wszystkie pojazdy poza tramwajami. Ministerstwo przystało na nasze propozycje. Piesi będą bezpieczniejsi, jazda tramwajów bardziej płynna, unikniemy częstego hamowania awaryjnego i szarpnięć w pojazdach - przekonuje Tomasz Sikora, rzecznik MPK Wrocław.

Reklama

Miejski przewoźnik podaje, że ostatecznie artykuł zmienianego prawa ma brzmieć: „Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko, albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju". Podobne przepisy obowiązują w m. in. Czechach, Niemczech i Holandii.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości