Reklama

Naprawa torów kosztuje dwa razy więcej niż zapowiedział prezydent Wrocławia. Dlaczego?

30/12/2022 10:15

Kiedy duet Jacek Sutryk i Krzysztof Balawejder zapowiadał remonty wrocławskich torowisk, panowie informowali, że będzie to kosztowało dodatkowe 120 mln zł. Minęło niespełna trzy lata i okazuje się, że modernizacje pochłonęły już ponad 240 mln zł. Ta różnica, ja tłumaczy urząd, wynika z przyjętej “perspektywy czasowej”.

Miało kosztować 120 mln zł, ale kosztuje dwa razy więcej. I to nie koniec wydatków. Na początku 2019 r. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder zapowiadali remonty torowisk o ogromnej intensywności. Wskazywali, że przeznaczą na modernizacje torowisk w złym i bardzo złym stanie dodatkowe 120 mln zł. Czas zweryfikował szacunki Sutryka i Balawejdera: do dziś na te remonty z miejskiej kasy poszło ponad 240 mln zł.


Remonty oraz bieżące utrzymanie torowisk i zwrotnic kosztowały:

Reklama


w roku 2019: 4,4 mln zł,
w roku 2020: 60 mln zł,
w roku 2021: 89 mln zł,
w roku 2022: 91 mln zł.

Razem przez te lata miasto zamiast zapowiadanych 120 mln zł wydało na torowiska 244 mln zł. W roku 2023 na torowiska miasto wyda kolejne 81 mln zł.


Planowany wcześniej budżet przeznaczony na tory został przekroczony ponaddwukrotnie. W roku 2022 było we Wrocławiu 28 wykolejeń. Pojazdy MPK od 1 stycznia do 18 grudnia 2022 zjeżdżały awaryjnie 4575 razy. Torów w stanie złym i bardzo złym na koniec roku 2021 - kiedy na modernizację miasto wydało 89 mln zł - było o 5 procent mniej niż rok wcześniej.


O to, dlaczego naprawa torowisk kosztuje dwa razy więcej niż zapowiadali Jacek Sutryk i Krzysztof Balawejder zapytał miasto radny Robert Grzechnik. Odpowiedź jest zaskakująca: - Na początku 2019 r. podczas konferencji prasowej przedstawiono raport dotyczący stanu wrocławskich torowisk zapowiadając, że na naprawę torów w złym i bardzo złym stanie potrzebne jest dodatkowe 120 mln zł, przy czym nie zostało podane o jakiej perspektywie czasowej była mowa - przekazał zastępca dyrektora Departamentu i Infrastruktury wrocławskiego ratusza Sławomir Gonciarz.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości