Reklama

Nowa moneta już od dziś w sprzedaży. Zobacz

12/10/2023 15:06

Od dziś (12 października) w sprzedaży jest srebrna moneta kolekcjonerska „250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej", wyemitowana wspólnie przez Narodowy Bank Polski i Bank Litwy.

NBP wyemitowało monetę o nominale 10 zł, a Bank Litwy o nominale 10 euro. Moneta NBP wykonana jest ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 31,10 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk.


Rewers monety przedstawia kompozycję z książek ozdobioną gałązką laurową oraz cytat z pierwszego uniwersału Komisji Edukacji Narodowej z 24 października 1773 r. Na awersie widnieje wizerunek pieczęci Komisji Edukacji Narodowej. W polu pieczęci widnieje okrągła tarcza pięciopolowa, na niej herb Korony i Litwy, na tarczy sercowej – Ciołek, herb rodzinny króla Stanisława Augusta. 

Reklama

Komisję Edukacji Narodowej powołano z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 r. Komisja była pierwszą – nie tylko w Rzeczypospolitej, ale i w całej Europie – państwową instytucją oświatową. 


Srebrną monetę „250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej" będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner w cenie 320 zł. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości