Reklama

Paweł Gancarz marszałkiem Dolnego Śląska. Znamy też cały nowy zarząd

21/05/2024 15:28

Paweł Gancarz - szef PSL na Dolnym Śląsku - został nowym marszałkiem Dolnego Śląska. Zdobył aż 28 głosów radnych, przeciw było tylko 6. Wcześniej w głosowaniu przepadł poseł Michał Jaros, szef dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej. Wicemarszałkami zostali Wojciech Bochnak (Koalicja Obywatelska) i Michał Rado (Bezpartyjni Samorządowcy), a członkami zarządu Jarosław Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej i Natalia Gołąb z Polski 2050.

Paweł Gancarz ma 39 lat. Od kilku miesięcy jest wiceministrem infrastruktury (po wyborzy na marszałka straci to stanowisko), wcześniej był wójtem małej dolnośląskiej gminy Stoszowice. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pracował  w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. W wyborach marszałka był kandydatem klubu Trzecia Droga - PSL, złożonego z działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego i rządzących dotąd Dolnym Śląskiem Bezpartyjnych Samorządowców. W głosowaniu zdobył jednak aż 28 głosów, co oznacza że oprócz jego własnego klubu poparła go przynajmniej część radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.


- Deklaruję dużą wolę, chęć współpracy ponad podziałami politycznymi. Może to utarty slogan, ale deklaruję próbę oddzielenia polityki od spraw regionu, Dolnego Śląska - powiedział po wyborze nowy marszałek. - Dolny Śląsk jest wyjątkowy, potrafi pokazywać nowe trendy, nowe kierunki - podkreślił.

Reklama

Paweł Gancarz wygrał wybory po porażce Michała Jarosa z Koalicji Obywatelskiej. Głosowało na niego tylko 12 radnych, przeciw było 21, a 2 oddało nieważne głosy. To oznacza, że kandydata Koalicji Obywatelskiej nie poparła co najmniej trójka radnych KO - ta ma w sejmiku 15 głosów. Kto konkretnie był za, a kto przeciw Jarosowi? Nie wiadomo - głosowanie było tajne.


Kto trafi do nowego zarządu województwa?


Sejmik wybrał także wszystkich członków nowego zarządu województwa. Zgodnie z przepisami, kandydatów na dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu zgłasza marszałek. Każdego z nich będą jednak musieli zaakceptować radni.

Reklama

Pierwszym z wicemarszałków Dolnego Śląska został Wojciech Bochnak z Koalicji Obywatelskiej, wieloletni wójt gminy Kodratowice, obecny radny sejmiku. Zdobył 20 głosów za i 15 przeciw. 


Kolejnym wicemarszałkiem jest Michał Rado, który w wyborach startował z list Bezpartyjnych Samorządowców, a teraz jest członkiem klubu Trzecia Droga - PSL. Na Michała Rado głosowało 30 radnych, przeciw było 5. - Jestem w szoku. Dziękuję za tę ilość głosów. To ogromny kredyt zaufania - mówił po wyborze Michał Rado.


Na kolejnego członka zarządu wybrano Jarosława Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 20 głosów za (przeciw było 15 radnych).

Reklama

Jako ostatniego członka kierowanego przez siebie zarządu nowy marszałek zaproponował 27-letniego Macieja Borkowskiego - przedstawiciela Lewicy, który nie zasiada w sejmiku. Zdobył jednak tylko 2 głosy.


W tej sytuacji marszałek zgłosił kolejną kandydaturę - to Natalia Gołąb z Polski 2050. Głosowało na nią 19 radnych, przeciw było 16.


     


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości