Reklama

Platforma Obywatelska opuszcza Jacka Sutryka. Będzie z nim walczyć w wyborach?

26/10/2023 19:06

Po wyborczym sukcesie we Wrocławiu Platforma Obywatelska nie chce już tworzyć w radzie miejskiej wspólnego klubu z Jackiem Sutrykiem. W listpopadzie zamierza założyć swój. Coraz poważniej rozważa też możliwość wystawienia swojego kandydata w wyborach prezydenta Wrocławia przeciwko Surykowi.

O wrocławskich planach partii Donalda Tuska pisze dziś Gazeta Wyborcza. - Z nieoficjalnych, ale bardzo wiarygodnych źródeł wiemy, że prowadzone są rozmowy dotyczące utworzenia osobnego klubu radnych PO we wrocławskiej radzie miasta - czytamy.


Impulsem ma być świetny wynik Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych we Wrocławiu. Zdobyła ona w mieście aż 40,8 proc. głosów, podczas gdy na PiS głosowało tylko 21,6 proc. wrocławian, a na współrządzącą również z Sutrykiem Nową Lewicę - niespełna 14 procent.

Reklama

- Platforma we Wrocławiu musi mieć swoją tożsamość, własny brend. Dlatego chcemy mieć klub w radzie miasta. Przecież do wiosennych wyborów samorządowych nie pójdziemy jako ugrupowanie Jacka Sutryka - zaznacza jeden z rozmówców "Wyborczej". Rozmowy na temat własnego klubu PO w radzie potwierdza też Bogdan Zdrojewski, jeden z liderów partii, który po wyborach Senat zamieni na Sejm.


Na fali wyborczego sukcesu Platforma Obywatelska ma coraz poważniej rozważać także samodzielny start w przyszłorocznych wyborach samorządowych i wystawienie własnego kandydata na prezydenta Wrocławia. Już od wielu miesięcy mówi się, że mógłby nim być szef dolnośląskiej PO Michał Jaros, choć on sam jak ognia unika jasnych deklarach w tej sprawie. Działacze PO zrozumieli jednak, że to jedyna dla nich szansa na przejęcie rządów w mieście w perspektywie następnych kilkunastu lat. Jeśli bowiem wybory w 2024 roku wygra Jacek Sutryk, będzie rządził miastem przez kolejnych 5 lat. A później na swojego następcę namaści zapewne promowanego już mocno przez miasto wiceprezydenta Jakuba Mazura. Jeśli i on rządziłby dwie kadencje, następna szansa na przejęcie władzy we Wrocławiu może się nadarzyć dopiero w 2039 roku.

Reklama

 


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości