Reklama

Pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki. Są pieniądze na uruchomienie stacji

20/04/2022 12:51

Na Dworzec Świebodzki znów wjadą pociągi. W środę projekt zakładający m.in. odbudowę stacji został zaakceptowany i otrzymał dofinansowanie.

Jest zielone światło dla uruchomienia Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. A w ślad za akceptacją projektu pójdą pieniądze.


Dworzec Świebodzki będzie uruchomiony w ramach realizacji programu Kolej Plus. O wnioskach do programu, które zostały zaakceptowane, poinformował podczas konferencji w środę, 20 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki.


Jeden z projektów, które złożył do programu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego to “Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław”. To w ramach tego projektu będzie budowana infrastruktura kolejowa na odcinku Dworzec Świebodzki - Wrocław Muchobór. Planowane jest odbudowanie stacji i przywrócenie ruchu pociągów pasażerskich na Świebodzkim oraz elektryfikacja i budowa drugiego toru od Dworca Świebodzkiego do przystanku Wrocław Muchobór. Sam przystanek na Muchoborze także będzie rozbudowany. Inwestycja poprawi jakość komunikacji w centrum Wrocławia, ale również ułatwi podróże do stolicy Dolnego Śląska pasażerom jeżdżącym ze Środy Śląskiej. W Środzie Śląskiej przystanek będzie rozbudowany, powstanie m.in. nowy peron, a przystanki na trasie zostaną wyremontowane. Wartość projektu to niecałe 200 mln zł. Inwestycje realizowane w ramach założeń Kolej Plus będą realizowane do roku 2028.

Reklama

Dworzec Świebodzki i inne projekty kolejowe


- Prowadzimy ambitny i największy w skali kraju projekt przejmowania nieczynnych linii kolejowych, aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie. Z myślą o Dolnoślązakach chcemy skomunikować jak najwięcej miejscowości w województwie, tak by każdy mieszkaniec Dolnego Śląska mógł swobodnie i bez przeszkód poruszać się po regionie koleją. Rządowy program Kolej Plus, w ramach którego dofinansowanie otrzymają trzy inwestycje kolejowe w naszym regionie, również pomoże rozbudować kolejowa mapę Dolnego Śląska i ułatwić mieszkańcom komunikację między miastami naszego województwa - mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Wieloetapowy nabór wniosków do programu Kolej Plus spółka PKP PLK rozpoczęła w 2020 r. Projekty realizowane w jego ramach mają poprawić dostęp do komunikacji kolejowej w gminach powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Państwo dofinansuje 85 procent kosztów inwestycji, 15 procent łącznie samorządy: wojewódzkie, powiatowe i gminne pod warunkiem, że wnioskodawca zapewni kursowanie co najmniej 4 par pociągów dziennie przez minimum 5 lat.

Reklama

Województwo Dolnośląskie zgłosiło do programu Kolej Plus 4 projekty: 



Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław,
Rewitalizacja odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój,
Poprawa jakości połączeń Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem - zakładający m.in. dobudowanie drugiego toru na odcinku linii kolejowej nr 285 pomiędzy stacjami Wrocław Główny a Kobierzyce,
Rewitalizacja linii kolejowych stanowiących ciąg komunikacyjny Zgorzelec – Bogatynia  - skomunikowanie Bogatyni z Wrocławiem.

W środę, 20 kwietnia, premier Morawiecki poinformował, że spośród dolnośląskich projektów do realizacji zostaną skierowane 3: Wrocław Świebodzki - Środa Śląska, Legnica - Złotoryja - Jerzmanice-Zdrój oraz Zgorzelec - Bogatynia.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości