Śląsk jest zielony, biały i czerwony. Jeżeli chcielibyśmy zaadaptować ten zaśpiew na warunki koszykarskie, to logicznym w obecnej sytuacji jest zadanie pytania: ale o który Śląsk chodzi? Dawne gwiazdy, które rządziły na parkietach w Polsce, podzieliły się prawie dokładnie po połowie: Wójcik, Tomczyk, Sikbniewski w jednym, Zieliński, Hyży, Łopatka w drugim trójkolorowym klubie.
Jedno miasto - mogące tradycjami koszykarskimi obdzielić pół Polski- po latach niełaski powraca na arenę ze zdwojoną siłą. Śląski dwa: ten koelnerowski, "dziko karciany", ekstraklasowy lub po prostu ten, który jest naturalną ewolucją klubu WKK Obiekty po porozumieniu z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem i dyrektorem zarządu Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław Januszem Pilchem, oraz Śląsk drugoligowy - Śląsk Maćka Zielińskiego, który w klubie objął funkcję prezesa.
Gdyby szukać określenia potocznego, najlepiej będzie mówić o tym zespole jako o "dialogowym", bo właśnie ta marka telekomunikacyjna stała się dobroczyńcą zespołu, który powalczy o najwyższe cele w drugiej lidze. Co ciekawe, oba kluby podkerślają, że nie mają na celu wewnętrznej rywalizacji o Wrocław - lecz jednak spór o to, który Śląsk jest tym "prawdziwym" mającym prawa do spuścizny 17-krotnych Mistrzow Polski, rozgrywa się niemal pod każdą publikacją dotyczącą koszykówki ligowej we Wrocławiu. Tak ten problem widzą nasi czytelnicy:
- Przyszedł typ z kasą, zmontuje sobie grajków, kupi miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej, żeby było fajnie przywdzieje odzienie pt Śląsk Wrocław i tłumy będą przychodzić na mecze. Żenada!!! Jakoś ludzie wielbiący koszykówkę na rezerwy Śląska nie kwapili się iść.
- Śląsk upadł na 2 lata ale teraz się odradza. Tradycje ma, 17 krotnych mistrzów Polski. Koelner miał jaja, odwage i środki na odbudowę WKSu i chwała mu za to. Nie wiem co Zieliński robi budując "drugi" Śląsk w II lidze. Za bardzo w politykę Pan Maciej zabrnął oj za bardzo. Będzie tego jeszcze żałował bo w moich oczach stracił bardzo wiele.
- Ja się pytam po co Zieliński robi cyrk i buduję zespół w II lidze skoro wcześniej Koelner rozpoczął budowę zespołu na PLK. Dlaczego Pan Maciej-legenda wcześniej nie postarał się o reaktywację. Pięknie wsiąkł w struktury partyjne Zielony, pięknie...
- I po co budować 2 średnie zespoły? Lepiej by było wziąć się do roboty za jeden zespół z większym budżetem. Szkoda ...
W tym momencie oba zespoły są na etapie budowania składów. Co ciekawe, w szeregach tak Śląska "koelnerowskiego", jak i tego "dialogowego" znajdują się gracze, którzy tworzyli koszykarski "monolit" w latach prosperity Wrocławskiego zespołu, bądź po prostu w momencie gdy Śląsk był tylko jeden. Tak więc, chcąc nie chcąc gracze będący symbolami dawnego WKS dokonali wyborów: Adam Wójcik już w ubiegłym sezonie był ambasadorem WKK, mentorem dla drugoligowych koszykarzy jak i jednym z najważniejszych ogniw zespołu.

Jeżeli popularny "Oława" będzie w pełni zdrowia spotka w swoim zespole Roberta Skibniewskiego, rozgrywającego pamiętającego czasy świetności Śląska, który ostanie sezony spędził w lidze czeskiej oraz zespole Polpharmy Starogard Szczeciński. O wydarzeniach związanych z porażkami jak i zwycięstwami swoich byłych kolegów opowie na konferencjach prasowych ekstraklasowego Śląska Dominik Tomczyk, który w ostatnich dniach dołączył do zespołu i objął funkcję rzecznika prasowego.
Po drugiej stronie koszykarskiej barykady we Wrocławiu znalazł się Maciej Zieliński, który jak już wspomnieliśmy, został prezesem sekcji koszykówki w drugoligowym Śląsku. Jak się okazało ruchy reaktywacyjne w naszym mieście pozytywnie wpłynęły również na zespół walczący o awans do pierwszej ligi. W składzie WKS-u ponownie zobaczymy Mirosława Łopatkę i Radosława Hyżego, który w ostatnich "dobrych latach" Ślaska stał się jego symbolem.
W ten właśnie sposób korespondencyjny pojedynek personalny między graczami Śląska, którzy mieli realny wkład w sukcesy dawnego zespołu pozostaje remisowy. Zespół, który przystąpi do rozgrywek Tauron Basket Ekstraligi, to przede wszystkim melodia przyszłości i przedłużenie myśli szkoleniowej Wrocławskiego Klubu Koszykówki, który od zawsze stawiał na zawodników młodych i perspektywicznych, na ich rozwój i kształcenie. W wywiadzie, którego w ubiegłym roku udzielił naszej redakcji prezes klubu, Przemysław Koelner potwierdził, iż polityka klubu względem rozwoju talentu młodych zawodników jak i tworzenia struktur klubowych jest długofalowa:
- Budujemy markę WKK, która stanie jednym z najważniejszych projektów koszykarskich w Polsce, to wymaga czasu i determinacji. Chcę stworzyć taką organizację, która będzie miała mocne struktury zarządcze, kilka źródeł przychodów, mocny fundament szkolenia i wyławiania talentów. Poza tym jesteśmy na etapie budowy Centrum Szkoleniowego, które będzie swoistym novum w tej części Europy. Za parę lat do Wrocławia z Europy będą przyjeżdżać najbardziej utalentowani koszykarze i koszykarskim mieści spotkać doskonalić swoje umiejętności. Finałem naszej piramidy pracy z młodzieżą będzie oczywiście zespół ekstraligowy, przyciągający kibiców i będący prawdziwą wizytówką Wrocławia.
W Śląsku, który bić się będzie o awans do pierwszej ligi personalna polityka jest zgoła inna. Tutaj o wyniku sportowym -sądząc po ruchach kadrowyc- mają stanowić gracze o uznanej na rynku marce. Celem drugoligowego zespołu jest awans do pierwszej ligi, w której głównymi rywalami wrocławian będą zespoły z Pleszewa i Ostrowa Wielkopolskiego.
W ten sposób we Wrocławiu doczekaliśmy się dwóch zespołów Śląska jednak rozgraniczanie, który z nich jest prawdziwy nie ma tu najmniejszego sensu. Po latach posuchy każda próba przywrócenia w tym mieście koszykówki jest czynem na wagę złota. W momencie kiedy odcinanie kuponów od dawnych sukcesów Śląska jest już nie na miejscu, a słuchanie o kolejnych sukcesach monopolistów z Trójmiasta na arenie krajowej możemy być tylko zadowoleni, że dyscyplina która była sercem tego miasta powraca. Bez względu na ilość zespołów Śląska Wrocław potrzebuje koszykówki, a koszykówka jest tylko jedna.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze