Reklama

Tego policja głośno nie mówi: Podejrzani obcokrajowcy kręcą się pod domami wrocławian

28/06/2023 14:51

- Boimy się wychodzić z domów - alarmują mieszkańcy kolejnych wrocławskich osiedli. I opowiadają o grupach obcokrajowców, prawdopodobnie Gruzinów, kręcących się pod ich oknami, zaglądających na posesje i obserwujących ludzi. Policja oficjalnie o niczym nie wie. Od dzielnicowych słyszymy jednak, że Komenda Miejska Policji wyznaczyła już nawet specjalną grupę kryminalnych, która ma mieć Gruzinów na oku.

- Cały czas czujemy się obserwowani, pod naszymi domami ciągle jeżdżą ci sami ludzie. Zwalniają, zatrzymują się, zaglądają do okien. Co chwilę słychać o kolejnych włamaniach, a z aut na parkingach giną felgi czy katalizatory. Boimy się, że dojdzie do prawdziwego nieszczęścia - mówi nam jeden z mieszkańców Żernik. Na osiedlowych forach aż huczy. - Szajka Gruzinów legalnie jeździ po naszym osiedlu, obserwując nasze domy i ludzi. Wjeżdżają na cudze posesje, obserwują samochody, cały czas się kręcą. Tylko ślepy mógłby nie zauważyć - pisze pani Monika, mieszkanka osiedla. - Niespełna miesiąc temu okradziono z narzędzi busa na mojej posesji na kwotę blisko 60 tysięcy złotych. Policja przyjechała, spisała oświadczenie i tyle. O dziwo Gruzinów na osiedlu nie było widać po tym zdarzeniu przez około 3 tygodnie. Teraz wrócili - dodaje.


Co na to policja? Gdy oficjalnie zapytaliśmy o sprawę jej wrocławskich rzeczników, odnieśliśmy wrażenie że problemu nie ma. Usłyszeliśmy, że musimy podać konkretne daty i miejsca, aby można było sprawdzić, czy do opisywanych przez mieszkańców sytuacji faktycznie dochodzi. 

Nieoficjalnie policjanci mówią już dużo więcej. Jako mieszkańcy zadzwoniliśmy do kilku dzielnicowych z wrocławskich osiedli. - Wiemy o tych sytuacjach. Mieszkańcy sygnalizowali nam, że osoby obcej narodowości jeżdżą po osiedlu. Jednak nie możemy im tego zabronić - słyszymy na Żernikach. Inny dzielnicowy podkreśla: kradzieże i włamania to ostatnio problem całego Wrocławia, nie tylko Żernik. Od dzielnicowych słyszymy, że obcokrajowcom kręcącym się po osiedlach będzie się przyglądała specjalna grupa policjantów kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji. W planie są też spotkania z mieszańcami - policjanci będą przypominali, jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

Reklama

W piątek, 30 czerwca policja przekazała, że w opisywanym przez nas rejonie przestępstw, tj. kradzieży z włamaniem było o połowę mniej. - Należy zauważyć, że w analogicznym okresie roku 2022 do 2023 od 1 stycznia br. do 29 czerwca br. , odnotowaliśmy blisko 50 procentowy spadek ilości kradzieży z włamaniem w przypadku działania Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna oraz blisko 25 procentowy spadek kradzieży mienia w obrębie tej jednostki. Natomiast w przypadku działania Komisariatu Policji Wrocław-Leśnica w tym okresie spadek w przypadku kradzieży z włamaniem wynosi ok. 23 procent, a w przypadku kradzieży mienia 24 procent - podała Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.


Policja dodaje też, że "każda informacja wpływająca od mieszkańców, jest dla nas niezmiernie ważna i uwzględniamy te sygnały przy codziennej dyslokacji służby kierowanej w dany rejon". - W tym roku na terenie miasta Wrocławia rozbiliśmy dwie grupy przestępcze zajmujące się właśnie włamaniami do mieszkania i kradzieżami. Zatrzymany przez policjantów sprawcy przestępstw przebywają obecnie w areszcie. Służby kryminalne stale pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom na możliwie najwyższym poziomie - dowiadujemy się. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości