Jeden z tramwajów we Wrocławiu będzie nosił imię zmarłego przed kilkoma tygodniami Krzysztofa Balawejdera - zdecydował Marcin Urban, miejski skarbnik, przewodniczący rady nadzorczej MPK, czasowo pełniący obowiązki prezesa spółki po śmierci Balawejdera. Marcin Urban już podaje możliwe terminy"uroczystego nadania imienia".
O nazwanie tramwaju imieniem Krzysztofa Balawejdera wnioskowała Agata Gwadera - Urlep, miejska radna z klubu Jacka Sutryka. W swoim wniosku nazywa zmarłego prezesa "wrocławskim wizjonerem" i "człowiekiem wielkiego serca". Pisze, że "swą działalnością wprowadził Wrocław na nowe tory funkcjonowania transportu zbiorowego". "Dobra, które wygenerował Krzysztof Balawejder nie sposób opisać w kilku słowach" - dodaje radna.
- Spółka w niniejszej sprawie decyzję będzie opierać na woli rodziny zmarłego - odpowiedział właśnie pełniący obowiązki prezesa MPK Marcin Urban. I szybko dodał, że zgoda rodziny już jest. - Po konsultacji z najbliższymi śp. Krzysztofa Balawejdera pragnę przekazać, że Pani inicjatywa została przyjęta pozytywnie i uroczystość nadania imienia, zgodnie z intencją rodziny, mogłaby nastąpić najwcześniej w dniu jego urodzin, czyli 19 października lub w pierwszą rocznicę śmierci - napisał w piśmie do radnej Marcin Urban.
Nadawanie nazw tramwajom we Wrocławiu nie jest unormowane prawnie. Miejskie przepisy ustalają jedynie zasady dotyczące nazewnictwa ulic, placów i innych miejskich obiektów (np. parków, ogrodów, bulwarów, skwerów, czy alejek parkowych). W tym przypadku we Wrocławiu nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk i określeń osób, w tym pseudonimów, nie mogą być nadane wcześniej niż po upływie pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne jedynie w przypadku osób uhonorowanych tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus, czyli Honorowego Obywatela Wrocławia.
Krzysztof Balawejder zmarł 19 stycznia. Miał 44 lata.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze