Reklama

Woda zalała pola pod Wrocławiem. "Jest gorzej niż w czasie powodzi w 1997 roku"

16/02/2024 17:57

Podwrocławskie pola wyglądają jak jeziora. W wielu miejscach woda stoi już od kilku miesięcy. Tak jest m.in. na wsiach w gminie Długołęka, Czernica, Wisznia Mała, Siechnice czy Oława. Rolnicy załamują ręce. - Nawet w czasie powodzi w 1997 roku nie było tu tyle wody co teraz - mówią nam w gminie Długołęka.

- Pola między Kiełczówkiem a Wilczycami są całkowicie zalane. Nic z nich w tym roku nie będzie, trudno byłoby uprawiać tu coś innego niż ryż. Plony są zazwyczaj zbierane od wczesnej wiosny do późnej jesieni. A u nas przez najbliższe trzy miesiące nie będzie się dało na nie nawet wejść - rozkłada ręce Przemysław Pękala, sołtys Kiełczówka pod Wrocławiem. - Ludzie, którzy mieszkają tu całe życie mówię, że tak długo wody nie było tutaj jeszcze nigdy.


KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA


Przez Kiełczówi i Wilczyce przepływa Widawa, która o 71 centrymetrów przekracza obecnie stan alarmowy. To już kolejny raz w ostatnich miesiącach. Poziom rzeki jest bardzo wysoki od jesieni ubiegłego roku. Od kilku dni woda w rzece wreszcie opada.

Reklama

Sytuacja jest dramatyczna. Właściciel gospodarstwa rolnego w Wilczycach (przy granicy Wrocławia) szacuje straty na około 100 - 150 tys. złotych. 


- Jeszcze z zeszłego roku mamy podtopienia. Tegoroczne uprawy ozime są również pod wodą. Część z nich może przeżyje, być może będzie konieczność przesiewania. Nawet w czasie powodzi w 1997 roku nie było tu tyle wody co teraz  - mówi rolnik z Wilczyc.


Mieszkańcy Wilczyc i Kiełczówka już dwa razy byli odcięci od Wrocławia - woda zalała drogi łączące ich wsie z miastem. Dopiero kilka dni temu strażakom udało się wypompować część wody, odtąd z Wilczyc da się jakoś przejechać. Ale obowiązuje ograniczenie prędkości i ruch wahadłowy. 

Reklama

KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA


W okolicach Wilczyc i Kiełczówka pod wodą jest około 200 hektarów pól.  - Może dojść do takiej sytuacji, że okoliczni rolnicy, w tym ja, nie posiejemy w tym roku w ogóle - podsumowuje sołtys. W podobnej sytuacji są rolnicy z wielu gmin pod Wrocławiem. Woda stoi na polach m.in. w okolicach Wiszni Małej, Czernicy, Siechnic, Jelcza - Laskowic czy Oławy.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości