Reklama

Wrocław: Budowa kanalizacji na Jarnołtowie przedłuża się. Mieszkańcy mają dość

05/01/2023 09:15

Miała zakończyć się w połowie 2022 roku, ale wciąż trwa. Mieszkańcy Jarnołtowa skarżą się na uciążliwe utrudnienia w ruchu w trakcie budowy kanalizacji i zniszczone ulice.

- Obiecywano nam kanalizację od kiedy się tu wprowadziliśmy, czyli 7 lat temu, ale zawsze było coś ważniejszego, czy to World Games czy Śląśk Wrocław. Teraz ulica Jarnołtowska nie istnieje - jest za to jazda ekstremalna: kilkudziesięciocentymetrowe dziury na pół jezdni, które po lekkich opadach zamieniają się w bagno, pół asfaltu nie ma na kilkukilometrowym odcinku (w niektórych miejscach już od 2 lat) i nie ma dnia, by pobliska wulkanizacja nie naprawiała opon czy felg po tym, jak ktoś je na tych wertepach rozwalił - mówi Agata Wojciechowska, mieszkanka Jarnołtowa.


Inwestycja na osiedlu Jerzmanowo-Jarnołtów obejmuje wybudowanie 15 km sieci kanalizacji sanitarnej, dwóch nowych przepompowni ścieków, 2,3 km sieci wodociągowej i modernizację 11 km dróg. Prace kosztują ponad 66 mln zł i są realizowane dzięki dotacji unijnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprasza za utrudnienia i zapowiada, że przedłużające się prace zakończą się w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Reklama

- Zakres prac, na wniosek mieszkańcówm, został rozszerzony. Wybudowaliśmy kolejne sięgacze do posesji mieszkańców, które nie były uwzględnione w pierwotnym projekcie, co wydłużyło prace. Przesuwający się termin oddania inwestycji wynika także z bardzo trudnych warunków gruntowo-wodnych, jakie napotkaliśmy w terenie. Wysoki poziom i napływ wód gruntowych wymagał czasochłonnego odwadniania wykopów. Konieczna była zmiana technologii wykonania budowy sieci kanalizacyjnej, aby zapewnić jej prawidłowe ułożenie. W wielu miejscach prace prowadzone są przewiertowo – trudne warunki wodno-gruntowe spowalniają także te prace. Dodatkowo w terenie na głębokości 5-6 m występują głazy narzutowe (polodowcowe), które utrudniają prace rozkopowe i przewiertowe - mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK Wrocław. 


I dodaje, że całościowe odtworzenie nawierzchni jest możliwe po zakończeniu budowy całego fragmentu sieci i wszystkich sięgaczy na danej ulicy. Wtedy będzie można ułożyć asfalt z zachowaniem jego gwarancji.

Reklama

- Odtworzone zostały już następujące ulice: Kośnego – w całości, Branickiego, Koronna, Domańskiego, Rodła, Jarnołtowska (odcinek do Karczmy Rzym), Jarnołtowska – boczna, Adamczewskich, Jasińskiej, łączniki ul. Gałowskiej, Samotworska do nr 5, Jerzmanowska (odcinek Rdestowa, Piołunowa). Część z nich w standardzie lepszym niż przed inwestycją – drogi gruntowe zyskały nawierzchnię asfaltową, tak stało się na ulicach: Branickiego, Koronna, Domańskiego, Rodła, Gałowska, łączniki ul. Gałowskiej, Jarnołtowska - boczna - wymienia Bańcerek.


Zaawansowanie inwestycji wynosi na ten moment 88 procent, a  do wykonania zostało ok 250 m sieci kanalizacji sanitarnej oraz dodatkowe sięgacze.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości