Reklama

Wrocławskie szkoły mają oszczędzać. W klasach będzie zimno

20/09/2022 12:03

18 stopni Celsjusza - tak zimno może być wkrótce we wrocławskich szkołach i przedszkolach. To najniższa temperatura, na jaką pozwala prawo. Obniżenie kosztów ogrzewania właśnie do maksymalnego dopuszczalnego poziomu zaleciły dyrektorom placówek władze Wrocławia. Miasto nie wyklucza także wprowadzenia zimą nauki zdalnej.

Dyrektorzy wrocławskich szkół i przedszkoli dostali od władz Wrocławia zalecenie, by "optymalizować koszty" funkcjonowania kierowanych przez siebie placówek. W praktyce oznaczać to będzie m.in. oszczędności na prądzie i ogrzewaniu. 


- Wrocław ma 220 jednostek oświatowych działających w 260 budynkach. Do tej pory prąd kosztował 14 milionów złotych rocznie - wylicza wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. Jedyna firma zainteresowana jak dotąd sprzedażą Wrocławiowi prądu chce podniesienia tej kwoty do 84 milionów. Miasto tę ofertę odrzuciło, ale na razie nie ma innej. Wciąż nie wie też, jak bardzo podrożeją inne koszty działalności szkół, jak na przykład ich ogrzewanie. Stąd zalecenie pilnych oszczędności.

Reklama

- W szkołach nie ma dużej płaszczyzny do oszczędzania. Natężenie światła czy temperatura w placówkach na poziomie minimum 18 stopni, to wymogi prawne - wyjaśnia Granowska. - Zaleciliśmy dyrektorom optymalizację kosztów ogrzewania, prądu, na tyle ile przepisy pozwalają. Zrezygnowaliśmy także z zajęć dodatkowych w szkołach. Realizujemy jedynie projekty finansowane ze środków zewnętrznych - dodała.


Czy w razie ostrej zimy Wrocław rozważa wprowadzenie w szkołach nauki zdalnej, co niedawno ogłosił już na przykład Gdańsk? - Nie jest to wykluczone - mowi portalowi TuWroclaw.com wiceprezydent Renata Granowska. - Na razie nie ma takich planów ani takiej decyzji, ale przyszłość jest nieprzewidywalna - podkreśliła.

Reklama

We wtorek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił miejski plan oszczędności związanych z rosnącymi cenami energii. Zakłada on m.in. obniżenie temperatury wody w kranach, wyłączanie części latarni, odłożenie na później inwestycji, rezygnację z iluminacji świątecznej i zabawy sylwestrowej na Rynku, obniżenie temperatury w urzędach i skierowanie części urzędników do pracy zdalnej. Czytaj więcej na ten temat - Jacek Sutryk: "Nie ma pieniędzy, jest dramat".


 


m/mgo

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości