Reklama

Wspomnienia o Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Nowa wystawa [ZOBACZ]

14/05/2021 11:58

Agata Grzych postanowiła zmierzyć się z bogatym archiwum zdjęciowym swojego taty, który mieszkał na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. W projekcie „Pętla.M³” konfrontuje w niej swoje wspomnienia z dzieciństwa z aktualnymi spostrzeżeniami.

– Mój tato na KDM mieszkał od początku jego istnienia. Teraz, po ponad 60 latach od powstania Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej ja tu mieszkam. Jest to moment, w którym konfrontuję swoje wspomnienia z dzieciństwa z teraźniejszymi spostrzeżeniami. Podwórka nie są już tak duże, a neony tak jasne… – mówi Agata Grzych o swoim uczestnictwie w projekcie „Pętla.M³”.

Artystka sięgnęła po bogate archiwum zdjęciowe swojego taty Kazimierza Grzycha. – Jej osobista selekcja będzie świadectwem przeszłości, którą poddaje ciągłej reinterpretacji patrząc przez pryzmat rodzinnych sentymentów – podkreślają autorzy ekspozycji. I dodają, że „archiwum zdjęciowe jako płaszczyzna spotkania ojca z córką, połączenie oraz konfrontacja pokoleniowa analogicznie splata się z próbą okiełznania i zdefiniowania pustki przez pracującą w szkle Agnieszkę Leśniak-Banasiak”.

„Pętla.M³” to opowieść o pustce oraz pamięci. – O tym jak z rozsypanych elementów wspomnień i historii układamy naszą rzeczywistość na nowo, interpretując przeszłość, odkrywając, że środowisko, w którym funkcjonujemy jest stale w procesie tworzenia, a pamięć społeczna, tu reprezentowana przez jednego z mieszkańców, wpływa na ich zmianę, przekształcenie i transformacje- czytamy w opisie wystawy, której autorami są Tomasz KulkaAgnieszka Leśniak-Banasiak. Za współpracę kuratorską odpowiada Agata Grzych, a kuratorkami są Mika Drozdowska i Iwona Kałuża.

Otwarcie wystawy „Pętla.M³” nastąpi w piątek, 14 maja o godz. 16. Będzie ją można oglądać do 12 czerwca w galerii SIC! BWA Wrocław (ul. Kościuszki 9-10) oraz w mieszkaniu na ulicy Piłsudskiego 60/3. W sobotę, o godz. 14 i 15 odbędzie się pierwsze oprowadzania autorsko-kuratorskie po ekspozycji. Wstęp wolny, ale obowiązują na nie zapisy pod adresem: [email protected].


Sztuka jako dialog


Galeria SIC! BWA Wrocław mieści się w Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej – osiedlu, które powstało w 1958 roku i stało się miejscem odradzania się życia kulturalnego, artystycznego oraz towarzyskiego. – Spotykano się w kawiarni Stylowej czy restauracji KDM. W Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki czytano gazety, a w galeriach BWA Wrocław i pod Moną Lizą tworzyła się nowa wizja sztuki młodego Wrocławia. Nocą plac rozświetlały systematycznie pojawiające się neony – mówią pracownicy galerii. I zwracają uwagę na to, że BWA Wrocław „podejmuje dialog z założeniami architektonicznymi i urbanistycznymi osiedla, którego autorem był zespół pod przewodnictwem Romana Tunikowskiego”.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości