Od 1 stycznia 2026 pisanie o mieszkańcach Jagodna "jagodnianie" będzie błędem ortograficznym. Poprawny zapis to "Jagodnianie" - zaczynany wielką literą. Zanim wybuchnie polityczna awantura, uspokajamy: to nie decyzja polityków, a Rady Języka Polskiego. I nie dotyczy tylko mieszkańców Jagodna, kojarzonych w całej Polsce z wyborczym zwycięstwem Koalicji 15 Października, a nazw mieszkańców wszystkich osiedli.
Dotąd o mieszkańcach Dolnego Śląska pisaliśmy, że to Dolnoślązacy. Ale wielka litera obowiązywała tylko w przypadku regionu. Nazwy mieszkańców miast, wsi, dzielnic czy osiedli należało pisać małą literą. Był więc wrocławianin, siechniczanin, jeleniogórzanin, sępolnianin. Rada Języka Polskiego postanowiła ujednolicić ten zapis. Od 1 stycznia 2026 poprawne będzie tylko używania wielkiej litery - odtąd prawidłowe będzie więc pisanie "Wroclawianin", "Siechniczanin", "Jeleniogórzanin", "Sępolnianin".
Jednocześnie Rada Języka Polskiego dopuszcza alternatywny zapis (małą lub wielką literą) nieoficjalnych nazw etnicznych, takich jak kitajec lub Kitajec, jugol lub Jugol, angol lub Angol, żabojad lub Żabojad, szkop lub Szkop, makaroniarz lub Makaroniarz.
KLIKNIJ I ZOBACZ POZOSTAŁE ZMIANY W ORTOGRAFII OD 1 STYCZNIA
Zmienia się też zasada używania wielkich liter w nazwach własnych:
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze