Po ponad 40 latach do wnętrza Bazyliki św. Elżbiety powrócą barokowe organy, które strawił pożar. Magistrat podpisał we wtorek umowę z ich wykonawcą. Mają być one ręcznie wykonaną, wierną kopią dawnego instrumentu.
Organy w Bazylice św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku za 20 mln zł odtworzy konsorcjum firm: Orgelbau Klais Bonn, Manufacture d’Orgues Thomas z Belgii oraz Zakładów Organowych Zych. Szczycą się one podobnymi realizacjami na całym świecie. We wtorek podpisały umowę z gminą Wrocław. Wykonawcę reprezentował pełnomocnik Andrzej Lech Krieze, a miasto - sekretarz miasta Włodzimierz Patalas.
Barokowe organy Englera z końca XVIII wieku spłonęły w pożarze 9 czerwca 1976 roku. Od 2011 roku magistrat szukał inwestora, który dokonałby ich rekonstrukcji i montażu w miejscu poprzedniego instrumentu. Przetarg, przygotowany przy pomocy ekspertów takich jak prof. Piotr Rojek i prof. Janusz Kucharski, udało się rozstrzygnąć dopiero teraz. Organy zostaną wykonane ręcznie i oddane do użytku w 2022 roku.
Miasto poszukuje sponsorów. Nazwy i nazwiska tych, którzy dadzą najwięcej, zostaną uwiecznione na płaskorzeźbie "złotej". Sponsorzy, którzy zaoferują do 60 tys. zł, trafią na płaskorzeźbę "srebrną", a datek rzędu do 30 tys. zł zostanie uhonorowany wzmianką na płaskorzeźbie "brązowej". Trwają też kościelne zbiórki na ten cel.
Instrument ten był wcześniej uznawany był za najwspanialsze dzieło na Śląsku i jedno z najcenniejszych w całej Europie. Przed pożarem te niezwykłe organy posiadały aż 91 głosów.
O prowadzonym od kilku miesięcy remoncie kościoła garnizonowego pisaliśmy tutaj.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze