Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt katolickich w Polsce. To tzw. święto nakazane. Czy trzeba iść do kościoła, a co z procesją? Wyjaśniamy.
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest obchodzone zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, co oznacza, że każdego roku jest inny dzien. W 2025 r. przypada na 19 czerwca.
Z punktu widzenia Kościoła katolickiego Boże Ciało jest tzw. świętem nakazanym, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej – tak jak w niedzielę czy w Boże Narodzenie.
Zatem, jeśli jesteś praktykującym katolikiem, udział w liturgii Bożego Ciała jest obowiązkowy.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów święta są procesje eucharystyczne, podczas których wierni przechodzą ulicami parafii z Najświętszym Sakramentem. Choć są one istotną częścią uroczystości i mają długą tradycję, nie są obowiązkowe – ich uczestnictwo jest dobrowolne, ale powszechnie zalecane jako forma świadectwa wiary.
Dla katolików opuszczenie mszy świętej w Boże Ciało bez ważnego powodu (np. choroby, opieki nad kimś chorym, obowiązków zawodowych) może być uznane za grzech ciężki. Dlatego, jeśli z jakiejś przyczyny nie możesz uczestniczyć w mszy, warto porozmawiać o tym np. z duszpasterzem.
W Polsce Boże Ciało to również dzień ustawowo wolny od pracy. Wielu traktuje go jako okazję do odpoczynku, długiego weekendu czy wyjazdu za miasto. Warto jednak pamiętać, że jego sens ma przede wszystkim wymiar duchowy – jako publiczne wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii.
Święta nakazane
Święta nakazane, kiedy trzeba uczestniczyć we mszy świętej:
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze