Reklama

Burmistrzowie i wójtowie spod Wrocławia: Kto odchodzi, a kto nie odda władzy?

11/02/2024 11:09

Niemal wszyscy urzędujący burmistrzowie i wójtowie podwrocławskich miast i gmin zamierzają w kwietniowych wyborach walczyć o przedłużenie swoich rządów. Większość już zarejestrowała komitety wyborcze. Ale są niespodzianki. Z pracy odchodzą m.in. wójt Kobierzyc Ryszard Pacholik i burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

Wiosną pracę w urzędzie zakończy jeden z najbardziej rozpoznawalnych dolnośląskich samorządowców - wójt Kobierzyc Ryszard Pacholik. To za jego rządów (trwających od 2001 roku) Kobierzyce trafiły na podium najbogatszych gmin w Polsce. Ryszard Pacholik już 72 lata i postanowił oddać rządy komuś młodszemu. Namaścił swojego zastępcę - Piotra Kopcia. - Kandyduję do rady powiatu wrocławskiego i będę chciał nadal działać na rzecz naszej gminy - zapowiedział odchodzący wójt.


Zmiana czeka nas na pewno także w Oleśnicy, gdzie z dalszego rządzenia miastem rezygnuje burmistrz Jan Bronś. On także chce zostać powiatowym radnym. - Rozpoczynamy dziś nową opowieść o naszym mieście - mówił kilka dni temu, prezentując kandydata na swego następcę - Adama Horbacza (Horbacz ma też poparcie Platformy Obywatelskiej). Jego rywalem będzie m.in. Michał Kołaciński - burmistrz Oleśnicy w latach 2014 - 2018, a teraz miejski radny. W oleśnickich wyborach wystartują też m.in. Mirosław Płaczkowski z Trzeciej Drogi oraz Eugeniusz Ruszel z Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Emocjonująca walka o władzę szykuje się w podwrocławskiej Długołęce. Tu o reelekcję będzie się starał wójt Wojciech Błoński (były koszykarz), ale do gry chce też wrócić jego poprzedniczka - wieloletnia szefowa gminy Iwona Agnieszka Łebek. Rządziła Długołęką od 1999 do 2018 roku. Przed sześcioma laty w drugiej turze wyborów na Błońskiego głosowało 59% wyborców, na dotychczasową wójt - 41%. Po przegranych wyborach Iwona Agnieszka Łebek była krótko zastępcą burmistrza Środy Śląskiej, potem została kierownikiem ds. majątku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.


Mieszkańcy Miękini po raz pierwszy będą w kwietniu wybierali burmistrza. Stolica gminy od roku ma prawa miejskie, dotychczasowy wójt z automatu stał się tym sposobem burmistrzem. Marian Grzegorczyn zamierza walczyć o kolejną kadencję, już zarejestrował swój komitet. W 2018 roku wybory wójta wygrał w pierwszej turze, zdobywając 73 proc. głosów.

Reklama

W Trzebnicy władzy oddawać nie zamierza burmistrz Marek Długozima. W 2018 roku wygrał w pierwszej turze, zdobywając 66 proc. głosów. Ale poparcie dla Długozimy z kolejnymi kadencjami maleje. Jeszcze w 2014 roku głosowało za nim 72% mieszkańców, a w 2010 - 86%. W kwietniu o stanowisko burmistrza Trzebnicy będzie walczyło co najmniej pięcioro kandydatów.


W Oławie o reelekcję będzie zabiegał Tomasz Frischmann, który przejął władzę w mieście w 2014 roku z namaszczenia kończącego wtedy wieloletnie rządy Franciszka Października. W tym roku Frischmann może mieć nawet sześciu rywali - wśród nich byłego zastępcę Października, a potem wicestarostę oławskiego Witolda Niemirowskiego (startuje z własnego komitetu). Kandydatów wystawią też m.in. Prawo i Sprawiedliwość (będzie nim Piotr Regiec) oraz Platforma Obywatelska (Piotr Soroczyński). 

Reklama

W Jelczu-Laskowicach do pracy po ciężkiej chorobie wrócił niedawno Bogdan Szczęśniak, który jest jednym z najdłużej urzędujących burmistrzów pod Wrocławiem. Gminą rządzi od 1994 roku (z kilkuletnią przerwą po skazaniu za jazdę samochodem po pijanemu). - Pomimo tego, że nabieram praw emerytalnych, chcę pracować i  mieć kontakt z  ludźmi, bo nie wyobrażam sobie siedzenia w  domu, a  już szczególnie siedzenia samemu, w pustym domu - mówił niedawno w rozmowie z lokalną "Gazetą Powiatową". Ze Szczęśniakiem będą rywalizowali m.in. właścicielka prywatnego przedszkola Anna Witkowska (własny komitet), miejski radny Piotr Stajszczyk (Wspólnota Samorządowa) oraz wiceszef rady powiatu Krzysztof Skrzydłowski (PiS).


O kolejne kadencje chcą też walczyć w kwietniu burmistrzowie Siechnic - Milan Ušák, Żmigrodu - Robert Lewandowski, Obornik Śląskich - Arkadiusz Poprawa, Wołowa - Dariusz Chmura, Kątów Wrocławskich - Julian Żygadło, Prusic - Igor Bandrowicz, Milicza - Piotr Lech, Sobótki - Mirosław Jarosz, Góry - Irena Krzyszkiewicz. W wyborach wystartuje też wójt Wiszni Małej Jakub Bronowicki,

Reklama

W Malczycach do gry chce wrócić Piotr Frankowski, którego w 2021 roku sąd skazał na grzywnę za znieważanie policjantów. Frankowski stracił wtedy stanowisko wójta, ale wyrok już się zatarł i samorządowiec może znów startować w wyborach. Jego rywalem będzie m.in. rządzący obecnie gminą Andrzej Niemiec. Obaj zarejestrowali już komitety wyborcze.


Zapomnieć o sobie nie daje też były wójt Oławy Jan Kownacki. Sam w wyborach wystartować nie może, bo skazując go w 2022 roku za korupcję sąd zakazał mu jednocześnie na 8 lat pracy w administracji publicznej. Kownacki zarejestrował jednak komitet, który wystawi protegowanych przez byłego samorządowca kandydatów na radnych i wójta. Pełnomocnikiem komitetu została córka Kownackiego. Nominowany przez skazanego wójta kandydat zmierzy się z urzędującym od dwóch lat wójtem Arturem Piotrowskim.

Reklama

Wszystkich kandydatów na wójtów i burmistrzów poznamy do 14 marca.


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości