Niemal wszyscy urzędujący burmistrzowie i wójtowie podwrocławskich miast i gmin zamierzają w kwietniowych wyborach walczyć o przedłużenie swoich rządów. Większość już zarejestrowała komitety wyborcze. Ale są niespodzianki. Z pracy odchodzą m.in. wójt Kobierzyc Ryszard Pacholik i burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.
Wiosną pracę w urzędzie zakończy jeden z najbardziej rozpoznawalnych dolnośląskich samorządowców - wójt Kobierzyc Ryszard Pacholik. To za jego rządów (trwających od 2001 roku) Kobierzyce trafiły na podium najbogatszych gmin w Polsce. Ryszard Pacholik już 72 lata i postanowił oddać rządy komuś młodszemu. Namaścił swojego zastępcę - Piotra Kopcia. - Kandyduję do rady powiatu wrocławskiego i będę chciał nadal działać na rzecz naszej gminy - zapowiedział odchodzący wójt.
Zmiana czeka nas na pewno także w Oleśnicy, gdzie z dalszego rządzenia miastem rezygnuje burmistrz Jan Bronś. On także chce zostać powiatowym radnym. - Rozpoczynamy dziś nową opowieść o naszym mieście - mówił kilka dni temu, prezentując kandydata na swego następcę - Adama Horbacza (Horbacz ma też poparcie Platformy Obywatelskiej). Jego rywalem będzie m.in. Michał Kołaciński - burmistrz Oleśnicy w latach 2014 - 2018, a teraz miejski radny. W oleśnickich wyborach wystartują też m.in. Mirosław Płaczkowski z Trzeciej Drogi oraz Eugeniusz Ruszel z Prawa i Sprawiedliwości.
Emocjonująca walka o władzę szykuje się w podwrocławskiej Długołęce. Tu o reelekcję będzie się starał wójt Wojciech Błoński (były koszykarz), ale do gry chce też wrócić jego poprzedniczka - wieloletnia szefowa gminy Iwona Agnieszka Łebek. Rządziła Długołęką od 1999 do 2018 roku. Przed sześcioma laty w drugiej turze wyborów na Błońskiego głosowało 59% wyborców, na dotychczasową wójt - 41%. Po przegranych wyborach Iwona Agnieszka Łebek była krótko zastępcą burmistrza Środy Śląskiej, potem została kierownikiem ds. majątku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Mieszkańcy Miękini po raz pierwszy będą w kwietniu wybierali burmistrza. Stolica gminy od roku ma prawa miejskie, dotychczasowy wójt z automatu stał się tym sposobem burmistrzem. Marian Grzegorczyn zamierza walczyć o kolejną kadencję, już zarejestrował swój komitet. W 2018 roku wybory wójta wygrał w pierwszej turze, zdobywając 73 proc. głosów.
W Trzebnicy władzy oddawać nie zamierza burmistrz Marek Długozima. W 2018 roku wygrał w pierwszej turze, zdobywając 66 proc. głosów. Ale poparcie dla Długozimy z kolejnymi kadencjami maleje. Jeszcze w 2014 roku głosowało za nim 72% mieszkańców, a w 2010 - 86%. W kwietniu o stanowisko burmistrza Trzebnicy będzie walczyło co najmniej pięcioro kandydatów.
W Oławie o reelekcję będzie zabiegał Tomasz Frischmann, który przejął władzę w mieście w 2014 roku z namaszczenia kończącego wtedy wieloletnie rządy Franciszka Października. W tym roku Frischmann może mieć nawet sześciu rywali - wśród nich byłego zastępcę Października, a potem wicestarostę oławskiego Witolda Niemirowskiego (startuje z własnego komitetu). Kandydatów wystawią też m.in. Prawo i Sprawiedliwość (będzie nim Piotr Regiec) oraz Platforma Obywatelska (Piotr Soroczyński).
W Jelczu-Laskowicach do pracy po ciężkiej chorobie wrócił niedawno Bogdan Szczęśniak, który jest jednym z najdłużej urzędujących burmistrzów pod Wrocławiem. Gminą rządzi od 1994 roku (z kilkuletnią przerwą po skazaniu za jazdę samochodem po pijanemu). - Pomimo tego, że nabieram praw emerytalnych, chcę pracować i mieć kontakt z ludźmi, bo nie wyobrażam sobie siedzenia w domu, a już szczególnie siedzenia samemu, w pustym domu - mówił niedawno w rozmowie z lokalną "Gazetą Powiatową". Ze Szczęśniakiem będą rywalizowali m.in. właścicielka prywatnego przedszkola Anna Witkowska (własny komitet), miejski radny Piotr Stajszczyk (Wspólnota Samorządowa) oraz wiceszef rady powiatu Krzysztof Skrzydłowski (PiS).
O kolejne kadencje chcą też walczyć w kwietniu burmistrzowie Siechnic - Milan Ušák, Żmigrodu - Robert Lewandowski, Obornik Śląskich - Arkadiusz Poprawa, Wołowa - Dariusz Chmura, Kątów Wrocławskich - Julian Żygadło, Prusic - Igor Bandrowicz, Milicza - Piotr Lech, Sobótki - Mirosław Jarosz, Góry - Irena Krzyszkiewicz. W wyborach wystartuje też wójt Wiszni Małej Jakub Bronowicki,
W Malczycach do gry chce wrócić Piotr Frankowski, którego w 2021 roku sąd skazał na grzywnę za znieważanie policjantów. Frankowski stracił wtedy stanowisko wójta, ale wyrok już się zatarł i samorządowiec może znów startować w wyborach. Jego rywalem będzie m.in. rządzący obecnie gminą Andrzej Niemiec. Obaj zarejestrowali już komitety wyborcze.
Zapomnieć o sobie nie daje też były wójt Oławy Jan Kownacki. Sam w wyborach wystartować nie może, bo skazując go w 2022 roku za korupcję sąd zakazał mu jednocześnie na 8 lat pracy w administracji publicznej. Kownacki zarejestrował jednak komitet, który wystawi protegowanych przez byłego samorządowca kandydatów na radnych i wójta. Pełnomocnikiem komitetu została córka Kownackiego. Nominowany przez skazanego wójta kandydat zmierzy się z urzędującym od dwóch lat wójtem Arturem Piotrowskim.
Wszystkich kandydatów na wójtów i burmistrzów poznamy do 14 marca.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze