Reklama

Panorama Racławicka przejdzie największy remont w historii. Od sierpnia będzie zamknięta

20/07/2020 15:37

Największe z dotychczasowych przedsięwzięć inwestycyjnych w historii Panoramy Racławickiej rozpocznie się 4 sierpnia. Część planowanych prac związana będzie z poprawą bezpieczeństwa obiektu i dostosowaniem go do obowiązujących przepisów. Obiekt będzie zamknięty przez 8 miesięcy.

Nowa aranżacja holu wejściowego, mapping i pokaz multimedialny w całej rotundzie, różnorodne ścieżki narracyjne dostosowane do zainteresowań odbiorców w dużej rotundzie – to niektóre ze zmian jakie nastąpią podczas modernizacji Panoramy Racławickiej. Największy remont w historii tej placówki zakończy w drugim kwartale 2021 roku. Będzie to największe z dotychczasowych przedsięwzięć inwestycyjnych towarzyszących ekspozycji we Wrocławiu słynnego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka.


Panorama Racławicka ma 35 lat. W czerwcu 1985 roku – po prawie czterdziestu latach starań – została otwarta we Wrocławiu. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. To zarazem pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego gatunku. Rocznie ogląda ją prawie 400 tysięcy turystów z Polski i z zagranicy.

Reklama

– Przez te dziesięciolecia stale unowocześniane było techniczne oprzyrządowanie rotundy, tak aby machina działała bez jakichkolwiek zakłóceń – mówi Romuald Nowak, kierownik obiektu. – Obecnie komentarza opisującego malowidło można wysłuchać jednocześnie w szesnastu językach, dostępna jest także audiodeskrypcja ułatwiająca oglądanie dzieła StykiKossaka osobom niedowidzącym – dodaje.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Budowlano – Konserwatorskim CASTELLUM Sp. z o.o., na wykonanie prac budowlanych w ramach projektu unijnego „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III”.


– Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa. Zapewniam, że mamy duże doświadczenie w modernizacji obiektów, które są pod szczególnym nadzorem konserwatorskim – mówi Krzysztof Terka, prezes zarządu firmy.

Reklama

Remont rozpocznie się 4 sierpnia, a obiekt można zwiedzać do końca lipca. Podczas trwających osiem miesięcy prac całkowicie przearanżowana zostanie przestrzeń holu wejściowego: powstanie sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostanie usytuowanie i wygląd kas. Komunikacja zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Nowy charakter otrzyma mała rotunda, w której w formie mappingu na przestrzennej makiecie prezentowany będzie przebieg bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana będzie prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu.

Reklama

W dużej rotundzie będzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory. Przygotowanych zostanie kilka nowych ścieżek zwiedzania, powstanie m.in. specjalny komentarz dla dzieci.


Część planowanych prac związana będzie z zapewnieniem bezpieczeństwa Muzeum „Panorama Racławicka” i dostosowania go do obowiązujących przepisów. System stałych urządzeń gaśniczych chroniących płótno zostanie wymieniony na instalację zraszaczową wykorzystującą wysokociśnieniową mgłę wodną. Zainstalizowany zostanie nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej i nowe oświetlenie awaryjne, zapewniając bezpieczeństwo gościom i pracownikom. Modernizacja systemu kamer zapewni nadzór nad całą Panoramą Racławicką.

Reklama

Funkcjonalność budynku poprawi także modernizacja instalacji CO, elektrycznych, wentylacyjnych i sieci okablowania strukturalnego. Gruntownemu remontowi i przebudowie zostaną poddane sanitariaty.


Wszystkie planowane prace będą się odbywać pod okiem konserwatorów zabytków – zarówno tych z urzędu (budynek wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Dolnośląskiego) jak i tych, którzy wchodzą w skład wybranego zespołu realizującego prace budowlane i konserwatorskie w Panoramie, a także konserwatorów zatrudnionych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Reklama

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 29 mln zł. Jest on finansowany jest ze środków Unii Europejskiej (ponad 18 mln zł), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad 5 mln zł) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (prawie 5 mln zł).


mh/materiały prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości