Reklama

Mikołajkowa akcja MPK niebezpieczna dla pasażerów? Po interwencji związków spółka zmienia zasady

25/11/2019 10:53

Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP MOZ Wrocław zarzucił zarządowi wrocławskiego MPK to, że udziałem w mikołajkowej akcji charytatywnej naraża bezpieczeństwo pasażerów, kierowców i motorniczych. Akcja polegała na przyjmowaniu paczek dla dzieci w autobusach i tramwajach. Prezes MPK Wrocław wydał w poniedziałek oświadczenie w tej sprawie, w którym częściowo wycofuje się z pomysłu. Paczki będą zbierane stacjonarnie. 

W ubegłym tygodniu wrocławskie MPK wspólnie z fundacją Zobacz Mnie rozpoczęło mikołajkową akcję, która ma pomóc niepełnosprawnym dzieciom. Kierowcy i motorniczowie mieli zbierać paczki, które zostaną przekazane 400 niewidomym i niesłyszącym dzieciom oraz młodzieży z dwóch wrocławskich ośrodków: przy ul. Kamiennogórskiej i Dworskiej.


Każdy, kto chciałby zrobić prezent podopiecznym akcji „Zobacz Mnie i zostań moim Mikołajem” mógł przekazać im paczkę na dowolnym przystanku, ale nie w trakcie jazdy.


Pomysł nie spodobał się związkowcom ze Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP MOZ Wrocław. To jeden z trzech takich związków, działających we wrocławkim MPK, który ostatnio podał prezesa do sądu.

Reklama

- Dla bezpieczeństwa pasażerów całkiem niedawno pracownicy spółki byli wzywani do kierowników za posiadanie w kabinie prowadzącego choćby gazet, które miały zagrażać bezpieczeństwu przewozu pasażerów. Pracodawca nie może obciążać pracownika tak wielką odpowiedzialnością, nakazując mu gromadzenie w kabinie rzeczy, przedmiotów niewiadomego pochodzenia, niezabepieczonych przed przemieszczaniem, które mogą doprowadzić nawet do katastrofy w ruchu lądowym. Oczekujemy natychmiastowego wycofania się z tego polecenia - pisze w liście do prezesa MPK przewodniczący związku zawodowego Waldemar Węgłowski.


I sugeruje, że przecież wszyscy pamiętamy sytuację sprzed kilku lat, gdy w autobusie pozostawiono ładunek wybuchowy

Reklama

Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, w poniedziałek wydał oświadczenie w tej sprawie. Od teraz paczki będą zbierane w Biurze Obsługi Pasażera MPK przy ul. Prusa 75-79.


"Akcja Zobacz Mnie i zostań moim Mikołajem miała na celu wsparcie potrzebujących dzieci, podopiecznych fundacji Zobacz Mnie. Jej istotą była możliwość przekazywania paczek z prezentami motorniczym i kierowcom MPK. Pomaganie osobom potrzebującym powinno odbywać się w dobrej atmosferze. Powinno łączyć, a nie dzielić. Dlatego, biorąc pod uwagę protest jednego ze związków zawodowych oraz niektórych prowadzących, podjąłem decyzję o rezygnacji ze zbierania paczek przez naszych kierujących. Przypomnę, że protest prowadzi ten sam związek zawodowy, ktory w październiku zapowiedział złożenie w sądzie sprawy przeciwko pracodawcy z powodu zmiany siedziby związku zawodowego z budynku dyrekcji do zajezdni tramwajowej. Wyrażam ubolewanie, że organizacja związkowa wykorzystuje zaangażowanie społeczne firmy i jej pracowników do prowadzenia wojny z zarządem MPK. Niemniej jednak, nasza spółka nie wycofuje sie z pomagania potrzebującym. Chcę, by MPK intensywnie uczestniczylo w tworzeniu ducha Wrocławia jako miasta ludzi życzliwych o otwartych sercach. Dlatego każdy, kto chce dołączyć do akcji "Zobacz Mnie i zostań moim Mikołajem" wciąż może zostawić swoją paczkę w Biurze Obsługi Pasażera MPK przy ul. Prusa. Ja już to zrobiłem. Wierzę, że wśród dostarczonych prezentów znajdą się te kupione przez wszystkich protestujących w internecie pracowników."

Reklama

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości