Reklama

Pokaz mistrzowski kontrowersyjnego spektaklu wrocławskich studentów

17/02/2020 14:39

Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej Pestka 2020 będzie można zobaczyć dwa spektakle z wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnej. Będzie to: „W beczce chowany” i kontrowersyjni „Chłopi”. Pierwszy spektakl bierze udział w konkursie, a drugi zostanie zaprezentowany jako pokaz mistrzowski.

Pestka to organizowane co roku kilkudniowe święto sztuki awangardowej, które aspiruje do prezentacji w Jeleniej Górze najciekawszych zjawisk z nurtu kultury awangardowej i niezależnej – spektakli, koncertów, wystaw, warsztatów i paneli dyskusyjnych. Nazwa festiwalu została ‘”wymyślona” przez pomysłodawcę i organizatora imprezy Łukasza Dudę. Rozwinięcie pierwotnej nazwy brzmi: Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej i doskonale oddaje charakter i atmosferę imprezy. Festiwal jest organizowany przy współpracy Jeleniogórskiego Centrum Kultury ze Stowarzyszeniem „Teatr Odnaleziony”.

W tym roku na festiwalu będzie można zobaczyć dwa spektakle z wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnej. Będzie to: „W beczce chowany” i kontrowersyjni „Chłopi”. Pierwszy spektakl bierze udział w konkursie, a drugi zostanie zaprezentowany jako pokaz mistrzowski.


„W beczce chowany“ to przedstawienie skierowane w szczególności do młodzieży licealnej oraz do dorosłych. Spektakl mówi o doświadczeniu dorosłości przez ludzi młodych, o konieczności podejmowania decyzji i ponoszeniu za nie konsekwencji. Przedstawia kochających, ale błądzących rodziców, w których zło rodzi się z bezradności.

Reklama

Prezentacje konkursowe odbędą się w Jeleniej Górze w dniach 29 kwietnia – 2 maja.


Kontrowersyjni "Chłopi"


– Spektakl jest niczym innym jak festiwalem kpiny i pogardy – napisała recenzentka „Gazety Polskiej Codziennie” o „Chłopach” – budzącym kontrowersje przedstawieniu dyplomowym, w którym zagrali studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Zdaniem studentów po publikacji tego tekstu rozpoczęła się na nich nagonka.


„Chłopi” Władysława Reymonta to napisana w latach 1902 – 1908 chłopska epopeja, za sprawą której w 1924 roku przyznano polskiemu pisarzowi literacką Nagrodę Nobla. Wrocławskie przedstawienie opowiada o zwanej Lipczakami grupie ludzi, która w 2019 roku postanowiła nie tyle zrekonstruować życie w Lipcach, co pożyć tam na swoich prawach i w swoim czasie. Są to prawa do: miłości, młodości, wolności, szczęścia i prawa. – Lipczaki z odwagą odkrywają się przed innymi i wierzą, że ta odwaga zapromieniuje / zaprocentuje – można przeczytać w opisie dyplomowego spektaklu studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST, który budzi spore kontrowersje.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: "WULGARNOŚĆ I ORGIE" W SPEKTAKLU DYPLOMOWYM WROCŁAWSKICH STUDENTÓW [ZDJĘCIA]


CZYTAJ TEŻ: REŻYSER KONTROWERSYJNYCH CHŁOPÓW: "NIE MA PODZIAŁU NA TEATR MIESZCZAŃSKI I BUNTOWNICZY" [WYWIAD]


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości