Reklama

Wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe kontra pandemia. Stworzyły wspólny program

20/03/2020 12:40

Powstał "pakiet bezpieczeństwa" dla 150 tys. wrocławian. Wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe łączą siły i podejmują wspólne działania na czas pandemii. Kładą nacisk na bezpieczeństwo mieszkańców, pomoc sąsiedzką i wsparcie seniorów.

Spółdzielnie mieszkaniowe, takie jak Cichy Kącik, MSM Energetyk, Metalowiec, Piast, Polanka, Szóstka, Śródmieście-Prasa, Wojewodzianka i Wrocław-Południe, wdrażają wspólny plan, którego celem jest zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców w czasie pandemii koronawirusa.


– Kiedy tylko pojawiły się pierwsze doniesienia o przypadkach COVID-19 w naszym kraju, spotkaliśmy się z przedstawicielami kilku spółdzielni z Wrocławia, by ustalić strategię działania. Dzięki temu udało nam się zdobyć zapas środków dezynfekujących, zanim jeszcze zabrakło ich w punktach sprzedaży. Wprowadziliśmy też zabiegi dezynfekcyjne części wspólnych w budynkach wielorodzinnych – mówi Mirosław Lach, były przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe, inicjator akcji. 

Reklama

Kluczowe  jest współdziałanie. – Postawiliśmy na zakupy zbiorcze i dzielimy się między spółdzielniami środkami do dezynfekcji. Dzięki tej współpracy jesteśmy w stanie objąć ochroną dużo więcej budynków w mieście - podkreśla Szymon Brzozowski, wiceprezes SM Wrocław-Południe i szef zespołu koordynującego w spółdzielni. 


Spółdzielnie wspólnie ustaliły, że wszystkie newralgiczne powierzchnie budynków będą dezynfekowane przez pracowników przynajmniej dwa razy dziennie. Są to te części klatek schodowych, w których mieszkańcy mogą być narażeni na kontakt z koronawirusem: przyciski domofonów, uchwyty i klamki drzwi, kasety i przyciski wind, pochwyty i poręcze. 

Reklama

CZYTAJ TEŻ: POWSTAŁ WROCŁAWSKI PAKIET POMOCOWY


Pracownikom spółdzielni i służbom porządkowym zapewnione zostały płyny do dezynfekcji rąk, rękawiczki i kombinezony ochronne oraz odpowiednie instrukcje higieniczne. - Apelujemy, aby w tym szczególnym czasie wzywać naszych konserwatorów tylko do naprawdę pilnych przypadków. Jeśli jakaś sprawa nie wymaga natychmiastowej interwencji, poczekajmy z nią – mówi Brzozowski.


Sprawy formalne i administracyjne można załatwiać z pracownikami spółdzielni zdalnie, telefonicznie i przez internet. W MSM Energetyk oraz SM Wrocław-Południe komunikacja z mieszkańcami jest możliwa również za pośrednictwem uruchomionej już wcześniej mobilnej platformy iMieszkaniec.pl

Reklama

Spółdzielnie porozumiały się również w kwestii pakietu informacji, przekazywanych mieszkańcom. Na wszystkich klatkach schodowych pojawiły się plakaty, dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego i zasad postępowania na czas pandemii, które apelują o ograniczenie aktywności do niezbędnego minimum i pozostanie w domu. Jest tam też zachęta do sąsiedzkiej pomocy. Większość mieszkańców spółdzielni to ludzie starsi, którym trzeba pomóc w codziennych sprawunkach. Na tablicach ogłoszeń są dostępne listy osób chętnych do pomocy- trzeba tam wpisać swój numer mieszkania i telefonu. 


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości