Reklama

Pierwsze takie narodziny we wrocławskim zoo od 10 lat [ZDJĘCIA]

16/10/2020 15:14

Pracownicy ogrodu zoologicznego we Wrocławiu 10 lat czekali na ponowne narodziny scynków nadrzewnych. Dodatkowo na świat przyszły bliźniaki, co u tego gatunku jest rzadkością. Można ze zobaczyć w Terrarium wrocławskiego zoo.

Pochodzące z Wysp Salomona jaszczurki są roślinożerne, większość życia spędzają na drzewach i są jajożyworodne. Dwaj przedstawiciele tego gatunku przyszli na świat 8 października. Dzięki temu wrocławskie zoo ma jedną z największych grup w Europie, liczącą 6 osobników i jest jednym z nielicznych, któremu udało się je kolejny raz rozmnożyć.

– Bardzo się cieszymy z tego przychówku. Scynk nadrzewny to nie jest zwierzę powszechnie spotykane i łatwo się rozmnażające, a na Wyspach Salomona coraz bardziej zagrożone wyginięciem na skutek polowań oraz wylesiania. To kolejny przypadek, kiedy hodowla w ogrodzie zoologicznym może uratować gatunek przed wymarciem – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. Młode można zobaczyć wraz z dorosłymi na I piętrze Terrarium, obok bazyliszków płatkogłowych.


– To wymagający gatunek w hodowli. Pochodzi z Wysp Salomona, gdzie klimat charakteryzuje się wysoką temperaturą i wilgotnością na poziomie nawet 90%, której trzeba w hodowli bardzo pilnować. Jeśli jej nie dopilnujemy, to mogą pojawić się problemy z apetytem, wylinką, a nawet rozrodem – opowiada Damian Konkol, opiekun gadów Terrarium w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu.

Reklama

– U nas mają mały wodospad i oczko wodne, bo lubią zlizywać krople wody z drzew i skał. Dodatkowo dobrze jest im sadzić w terrarium żywe rośliny. Służą im nie tylko jako pokarm, ale także schronienie i urozmaicenie środowiska życia. Oczywiście rośliny te są dość szybko zjadane, więc operację ogrodniczą powtarzam niemal każdego tygodnia – dodaje.


Maluchy są dość duże, bo mają po ok. 30 cm, ale wciąż mniejsze od dorosłych osobników o połowę. Jak opowiada ich opiekun, jeszcze nie zaczęły jeść samodzielnie, bo korzystają z zapasów, które zgromadziły w trakcie inkubacji. Jak wynika z obserwacji pracowników zoo, w pobliżu bliźniaków zawsze znajduje się matka.

Reklama

– Nie tylko samica, która urodziła, stała się agresywna w stosunku do opiekunów, ale również pozostałe dwie. Nastręcza to trochę kłopotów w opiece nad nimi, ponieważ kiedy wchodzę do ich terrarium, by posprzątać czy zostawić pokarm, to matka stara się bronić młodych. Na szczęście można sobie z nią poradzić  – powiedział Konkol.


mh/materiały prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości