Reklama

Policja do MPK: Wasze autobusy mają przepuszczać pieszych na pasach!

19/02/2023 20:26

Kierowcy autobusów MPK korzystający z buspasa na ulicy Hubskiej nie przepuszczają pieszych na pasach - twierdzi wrocławska policja. I chce, by miejska spółka zajęła się kontrolą zachowań swoich pracowników.

Sytuacja jest na tyle poważna, że sprawa łamania przepisów przez kierowców autobusów MPK była jednym z tematów posiedzenia wrocławskiej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - to gremium zrzeszające przedstawicieli większości działających w mieście instytucji związanych z poruszaniem się po Wrocławiu.


Podczas lutowego posiedzenia komisji policja zaapelowała do MPK o "kontrolę zachowań kierowców autobusów na ul. Hubskiej". - Chodziło o zwrócenie uwagi przez odpowiednie instytucje miasta na sytuację pieszych w rejonie przejść dla pieszych - tłumaczy nam Komenda Miejska Policji. I dodaje, że sprawą zajęła się po zgłoszeniach od mieszkańców, umieszczonych w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Dotyczył przypadków nieustępowania pierwszeństwa przez kierujących pojazdami komunikacji miejskiej osobom przechodzącym przez jezdnię w wyznaczonych miejscach - przekazuje policja.

Reklama

Zgodnie z przepisami, kierowcy autobusów niczym nie różnią się od pozostałych kierujących - nawet jeśli są na buspasie, muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy są już na przejściu dla pieszych, albo dopiero na to przejście wchodzą. Jedyny wyjątek dotyczy tramwajów - motorniczy musi ustąpić pierwszeństwa tylko tym pieszym, którzy już znajdują się na przejściu dla pieszych. Osoby na przejście dopiero wchodzące muszą tramwaj przepuścić.


MPK do zarzutów policji odnosi się bardzo lakonicznie. Jak napisał nam Mikołaj Czerwiński, rzecznik spółki, kontrolę zachowań kierowców nadzór ruchu MPK "realizuje w ramach codziennych zadań".

Reklama

Taryfikator mandatów za wymuszanie pierwszeństwa na pieszych przewiduje bardzo surowe kary. Za takie wykroczenie grozi obecnie aż 1500 złotych mandatu i 15 punktów karnych. Czy policja zacznie traktować szoferów MPK tak jak innych kierowców i karać ich za wykroczenia, zamiast jedynie "apelować o kontrolę" - na razie nie wiadomo.



Co mówią przepisy:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Reklama

Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.



m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości