2 068 firm turystycznych z Dolnego Śląska otrzyma wsparcie w ramach unijnego programu dla firm, którym w funkcjonowaniu przeszkodziła pandemia koronawirusa. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą podsumowały dotychczasowe nabory wniosków.
O pomoc mogły ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora turystycznego, które w związku z pandemią COVID-19 nie mogły prowadzić swojej działalności.
– Turystyka to jeden z sektorów gospodarki, który najdotkliwiej odczuł kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. To jednocześnie branża o ogromnym znaczeniu dla Dolnego Śląska. Uruchomione przez samorząd województwa wsparcie pomoże wielu firmom w utrzymaniu płynności finansowej, a dzięki dotacjom przedsiębiorstwa będą nadal wpływać na rozwój regionu – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski .
Wnioski do prowadzącej nabór Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej złożyło 2 870 podmiotów, z czego 2 068 uzyskało pozytywny wynik. Łączna kwota dofinansowana, jaka trafi do firm z regionu przekroczy 80,5 mln złotych.
Tylko podczas pierwszego naboru ocenę formalno-merytoryczną pozytywnie przeszło 1 318 firm, które zostały rekomendowane do dofinansowania na kwotę ponad 53 mln złotych. Drugi nabór został ogłoszony z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na wsparcie przez dolnośląskich przedsiębiorców. W drugim naborze pozytywnie oceniono 750 wniosków firm m.in. z branż turystycznej i okołoturystycznej.
– W okresie ścisłej kwarantanny przychody w branży turystycznej zmalały o 80-90 procent. W zależności od ilości zatrudnianych osób, przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie w wysokości od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. Zdajemy sobie sprawę, że te pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów, ale dla wielu podmiotów, ta pomoc stała się niezbędna, aby móc przetrwać na rynku – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Na wsparcie branży turystycznej samorząd województwa przeznaczył w sumie ponad 90 mln zł, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
– Cieszy szybka reakcja samorządu na to co się dzieje w turystyce. Te pieniądze pomogą nam przetrwać, bo ten rok dla branży jest nieciekawy. Dzięki wsparciu nasze firmy i nasi pracownicy przetrwają do kolejnego, mam nadzieje dobrego, sezonu – dodaje Marek Dymkowski, prezes spółki ELTUS, która jest m.in. właścicielem hotelu w Niemczy.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze