Reklama

Pożegnanie z węglem. Południe Wrocławia przejdzie na gaz. Powstaje nowa elektrociepłownia

27/10/2022 10:40

W Siechnicach pod Wrocławiem trwa budowa nowej elektrociepłowni, która od 2024 roku ma dostarczać ciepło do południowej części Wrocławia oraz do gminy Siechnice. 

Nowa elektrociepłownia będzie zasilana gazem i zastąpi pracującą dziś elektrociepłownię węglową.  - Nowa elektrociepłownia jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego dla Wrocławia i okolicznych gmin. Zwiększymy zdolności produkcyjne, wyprodukujemy więcej ciepła i energii elektrycznej dla większej liczby odbiorców. Dzięki zastosowaniu niskoemisyjnego paliwa gazowego przewidujemy całkowitą redukcję emisji tlenków siarki i pyłów oraz znaczne ograniczenie emisji tlenków azotu – podkreśla Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI, która realizuje tę inwestycję.


Budowa trwa już od roku. W tym czasie 12-hektarowy teren usytuowany między linią kolejową, ulicą Kościuszki i Stawową w Siechnicach (niedaleko wschodniej obwodnicy Wrocławia), przeszedł diametralną zmianę. Na miejscu stanęły stalowe konstrukcje budynków. Na pierwszych z nich trwa już montaż pokrycia dachu i obudów zewnętrznych.

Reklama

Na miejsce dotarły już także cztery kotły szczytowo-rezerwowe, dwie turbiny gazowe wyprodukowane w Szwecji. W listopadzie planowane są kolejne dostawy wyposażenia technicznego – kotłów odzysknicowych i turbiny parowej.


- Projekt jest wielką operacją logistyczną, która jednocześnie angażuje pracowników KOGENERACJI, wykonawców i podwykonawców inwestycji. Istniejąca EC Czechnica pracuje normalnie, dostarczając ciepło i energię elektryczną do odbiorców w Siechnicach i we Wrocławiu. Planujemy tak skoordynować prace, aby zagwarantować dostawy ciepła teraz i w trakcie uruchamiania nowej elektrociepłowni – podkreśla Andrzej Jedut.

Reklama

Aby dostarczyć gaz do nowej elektrociepłowni, trzeba było wybudować 11 kilometrów nowego gazociągu. Jego trasa przebiega przez gminy Oława, Domaniów i Siechnice. 


Harmonogram całej inwestycji zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w pierwszej połowie 2024 r. 


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości