Reklama

Wrocław: Ludzie toną w Odrze, bo urzędnicy nie mogą się dogadać

09/01/2024 12:45

W ciągu pięciu lat we Wrocławiu utonęło aż 50 osób, większość w Odrze. Ofiar byłoby znacznie mniej, gdyby rzeka była monitorowana na całej jej długości - na razie monitoring obejmuje tylko najważniejsze punkty. Tyle, że urzędnicy nie mogą się dogadać. Ci od prezydenta Jacka Sutryka odsyłają w tej sprawie do Wód Polskich, zaś Wody Polskie - do prezydenta.

Choć w akcji uczestniczy nawet policyjny śmigłowiec, dotąd nie udało się odnaleźć 22-letniego Radka z Wrocławia, który w sylwestrową noc mógł skoczyć do Odry z mostu Grunwaldzkiego. Szukający go ratownicy przez przypadek tuż obok natknęli się za to na ciało innego topielca - to 29-latek, którego zaginięcia nikt wcześniej nie zgłaszał. Od prawie miesiąca trwają z kolei poszukiwania 28-letniej Adili, która razem ze swoim dwumiesięcznym synkiem mogła utonąć w Odrze koło mostu Sikorskiego. Monitoring nagrał ją, gdy podchodziła w okolice rzeki. Czy do niej skoczyła lub wpadła? Nie wiadomo, bo Odra nie jest monitorowana. Ani tutaj, ani w miejscu gdzie miał do niej skoczyć 22-letni Radek.


- Bez wątpienia monitoring jest bardzo potrzebny - mówi portalowi TuWroclaw.com Mateusz Kujawa z Wodnej Służby Ratowniczej.  - Gdybyśmy mieli możliwość całodobowego podglądu z kamer, na pewno byśmy z tego korzystali i monitorowali sytuację - dodaje. - Wrocław jest specyficzny: mamy dużo mostów, dużo dróg wodnych w środku miasta. Dlatego codziennie patrolujemy rzekę, np. za pomocą łodzi - mówi ratownik, który nie tylko bierze udział w poszukiwaniach ofiar wypadków w wodzie, ale i na co dzień patroluje wrocławskie rzeki.

Reklama

Ale ratownicy na łodzi nie mogą być wszędzie. Monitoring pozwoliłby im zareagować natychmiast, gdy ktoś znalazłby się w rzece. W wielu przypadkach szybka reakcja mogłaby uratować życie. 


W czym więc problem? W tym, że rzeka i nabrzeża mają różnych właścicieli. - Wrocławskim Węzłem Wodnym, czyli m.in. ponad 25 kilometrami rzeki Odry, jej 4 dopływami, kanałami, mniejszymi ciekami wodnymi, jazami i śluzami zarządzają Wody Polskie - przekazuje nam Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia. Jak dodaje dalej, rozwój monitoringu wizyjnego w przestrzeni miejskiej przeplata się także z potrzebami związanymi z monitorowaniem cieków wodnych. - Obraz z kamer znajdujących się w sąsiedztwie m.in.: Fosy Miejskiej, Wyspy Słodowej, Wyspy Bielarskiej, ulicy Grodzkiej, Zatoki Gondoli, Bulwaru Dunikowskiego, Bulwaru Marii i Lecha Kaczyńskich, mostu Uniwersyteckiego, mostu Zwierzynieckiego czy mostu Grunwaldzkiego czyli w miejscach, gdzie przebywa dużo osób obejmuje swoim zasięgiem również fragmenty nabrzeży i powierzchni wody, co w wielu przypadkach bywa wykorzystywane przez służby w ustalaniu przebiegu wydarzeń oraz poszukiwaniu zaginionych osób - podaje nam Monika Dubec.

Reklama

Podlegające rządowi Wody Polskie przekazują, że nie ma możliwości ingerencji w infrastrukturę techniczną w tym wizyjną instalowaną na nie swoich obszarach i obiektach, co leży w gestii gminy Wrocław: Urzędu Miejskiego Wrocławia i podległych mu jednostek - słyszymy w odpowiedzi. Wody Polskie pozostają zawsze w kontakcie z odpowiednimi służbami - policją, strażą miejską, strażą pożarną czy WOPR oraz WSR, które posiadają wyspecjalizowane jednostki do poszukiwania osób zaginionych w wodzie i ustalania przyczyn ich śmierci - informuje dalej urząd.


Mówiąc w skrócie: Wody Polskie zarządzają samą rzeką i nie mają jak zamontować na niej kamer. Z kolei miasto odpowiada za to co jest wokół rzeki - nie chce brać na siebie obserwacji wody, którą nie zarządza. A może warto, by prezydent Wrocławia albo któryś z podległych mu urzędników spotkał się z przedstawicielem Wód Polskich i zamiast przerzucać się odpowiedzialnością, obie strony wzięły ją solidarnie na siebie? Wystarczy proste porozumienie, by o życie ludzi zadbać razem...

Reklama

 


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości