Reklama

Wrocław: Po spotkaniu o UrbanCard w pociągach. Co ustalili kolejarze z urzędnikami?

03/03/2023 13:20

Wspólny bilet na komunikację miejską i pociągi w granicach Wrocławia to bardzo wygodne rozwiązanie. Wie o tym każdy, kto korzystał z niego zanim w czerwcu 2021 r. wygasła umowa między miastem Wrocław i kolejarzami ze spółek Koleje Dolnośląskie i Polregio. Przez długi czas trwały trudne negocjacje dotyczące sposobu rozliczania przejazdów w kolejnej umowie.

Kiedy wydawało się, że obie strony osiągnęły porozumienie - 28 lutego kolejarze poinformowali, że akceptują ofertę miasta przedstawioną w grudniu - ratusz zaczął mówić o zmianie zasad. Uprawnieni do korzystania z UrbanCard mieli być tylko posiadacze biletów ważnych co najmniej 7 dni (a nie 24 godziny) i wyłącznie ci mieszkańcy Wrocławia, którzy mają kartę Nasz Wrocław.


Czytaj więcej: UrbanCard w pociągu? Najpierw radość, teraz miasto rakiem się wycofuje i zmienia zasady • www.tuwroclaw.com


Zamieszanie, jakie powstało, miało wyjaśnić spotkanie zaplanowane na piątek, 3 lutego. I tak się stało: - Przedstawiliśmy projekt umowy, która została skonstruowana w oparciu o tę umowę, która obowiązywała do końca 2020 r. i wzbogacona o elementy, które w swojej ofercie z grudnia oczekiwało miasto. I miasto Wrocław podtrzymało tę ofertę i ona jest aktualna i obowiązująca - przekazał portalowi TuWroclaw.com rzecznik Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak.

Reklama

Ze słów Rodaka wynika, że prawo do przejazdów na UrbanCard będą mieli wszyscy - bez względu na miejsce zamieszkania i kartę Nasz Wrocław - posiadacze biletów MPK ważnych co najmniej 24-godziny oraz te osoby, które korzystają ze zniżek i ulg MPK, jak np. uczniowie czy osoby po 65 roku życia.


Kiedy może dojść do podpisania umowy: - Czekamy na ruch Wrocławia, mamy nadzieję, że to jak najszybciej się wydarzy, bo czas ucieka. 1 kwietnia coraz bliżej, a chcemy, żeby już tego dnia posiadacze karty UrbanCard mogli jeździć w granicach Wrocławia także pociągami Kolei Dolnośląskich i Polregio - mówi Bartłomiej Rodak.

Reklama

Inaczej ocenia spotkanie wrocławski ratusz. Urzędnicy podtrzymują, że ważna jest oferta złożona w grudniu 2022 r., jednak ich zdaniem projekt umowy przesłany do urzędu dziś rano przez KD różni się od oferty miasta. Wskazywane rozbieżności to zwiększenie o 38 procent opłaty za pierwszy kwartał obowiązywania nowej umowy oraz płacenie przez miasto Wrocław także za podróże podmiejskie, a nie wyłącznie w granicach miasta. Oznacza to, że np. pasażerowie jeżdżący z Jagodna z przystanku Iwiny nie byliby uprawenieni do przejazdu na UrbanCard. Wątpliwości ma miasto także do udziału Polregio w przedsięwzięciu. Regionalny oddział tego przewoźnika nie ma uprawnień do podpisywania umów powyżej określonej kwoty i konieczna jest akceptacja centrali. Urząd miasta oraz Polregio będą teraz analizować proponowaną przez KD umowę. 


Nieoficjalnie od jednej z osób, które były obecne na spotkaniu dowiadujemy się, że sprawa zamieszania, jakie powstało po ogłoszeniu zmian w ofercie, nie była w ogóle poruszana. Odniósł się do niej natomiast prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas dzisiejszej rozmowy w Radio Rodzina, która odbywała się przed spotkaniem kolejarzy i urzędników. Zapytany czy miasto próbuje wykluczyć tych, którzy dojeżdżają spoza Wrocławia zaprzeczył, ale z jego odpowiedzi nie wynika czy podpisze umowę, czy też nie: - Mi chodzi o rozwiązywanie spraw wrocławianek i wrocławian, ja za nich odpowiadam. Ale także mówimy o tym, że każdy wjeżdżający do Wrocławia na odcinku włocławskim posiadający przecież bilet MPK, o tyle będzie miał pomniejszoną cenę biletu kolejowego - mówił Sutryk, jednak dodawał, że oferta jest aktualna.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości