Reklama

Wrocławski magistrat da mieszkańcom pół miliona złotych na łapanie deszczówki

03/02/2020 19:48

250 tys. zł – tyle w ramach ubiegłorocznej akcji „Złap deszcz” wrocławski magistrat przeznaczył na 92 projekty związane z gromadzeniem deszczówki przez mieszkańców. W tym roku Urząd Miejski Wrocławia zamierza przeznaczyć co najmniej pół miliona złotych dla osób, które zdecydują się na budowę proekologicznej instalacji.

– Kontynuujemy program Złap deszcz, zachęceni sukcesem pilotażu, który cieszył się dużą popularnością. W ubiegłym roku, pomimo zwiększenia kwoty dofinansowania w trakcie trwania programu z 80 do 250 tys. złotych, nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich zgłoszeń. Teraz startujemy od kwoty 500 tys. złotych, bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie. Zapraszam wrocławian do składania wniosków w nowej edycji programu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


3 lutego 2020 wystartowała kolejna edycja programu, w ramach którego można dostać nawet 5 tys. złotych na budowę systemu deszczowego do zatrzymania  i wykorzystania opadu w miejscu jego powstania. Z dofinansowania mogą korzystać mieszkańcy Wrocławia, którzy z własnej kieszeni zdecydują się pokryć 20% kosztów inwestycji. Na pozostałe 80% można pozyskać środki z miejskiej kasy.

Reklama

Władze Wrocławia zdecydowały się na dwukrotne zwiększenie kwoty przekazywanej na ten cel ze względu na ogromne zainteresowanie pierwszą edycją. W 2019 roku miasto zawarło 92 umowy, w ramach których mieszkańcy przy wsparciu z budżetu wybudowali:




1 ogród deszczowy,




2 studnie chłonne,




55 naziemnych zbiorników przyrynnowych,




34 podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją.




Osoby planujące podobne inwestycje w tym roku mogą liczyć nie tylko na pieniądze, ale i fachową poradę. Magistrat wspólnie z naukowcami przygotował „Katalog dobrych praktyk, zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na obszarze zabudowanym”.

Reklama

– Projektując program „Złap deszcz” uznaliśmy, że warto byłoby zaproponować mieszkańcom, praktyczny poradnik, który pozwoliłby na wykonanie siłami własnymi instalacji do gromadzenia deszczówki. Takie opracowanie, powstało na zlecenie miasta, a zostało wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Będzie ono świetnym uzupełnieniem do programu. Wydawnictwo dostępne jest na stronie internetowej Wrocławia – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Katalog można pobrać stąd, zaś wnioski o dofinansowanie dostępne są w biuletynie informacji publicznej UM Wrocławia.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości