Rada miejska skierowała do drugiego czytania projekt wieloletniej prognozy finansowej dla miasta na lata 2021-2044. Sprawdzamy, ile i na co zamierza wydać w tym czasie wrocławski magistrat.
Wydatki Wrocławia do 2044 roku na przedsięwzięcia ogółem mają wynieść dokładnie 23 139 548 745 zł. W wieloletniej prognozie finansowej miasta zostały zapisane duże inwestycje w projekty społeczne, bezpieczeństwo, infrastrukturę sportową, remonty drogowe (m. in. TAT - prawie 360 mln zł, 24 mln zł a drogi rowerowe, 7,7 mln zł na oś zachodnią, 33 mln zł na Wschodnią Obwodnicę Wrocławia i prawie 102 mln zł na dalszą przebudowę Buforowej), komunikację miejską (525 mln zł), utrzymanie zieleni, placówki edukacyjne, utrzymanie wód opadowych, oczyszczanie miasta, kąpieliska, wiaty na przystankach, parkingi (np. 9,8 mln zł na system park & ride), kulturę (np. ponad 200 mln zł na działalność Narodowego Forum Muzyki), Zintegrowany System Transportu Szynowego (487 mln zł) czy też Program Ruchu Pieszego (ponad 64 mln zł).
Na ograniczenie emisji kominowej, czylu przeciwdziałanie smogowi, urząd miasta planuje wydać w najbliższych 24 latach 7,8 mln zł, na dowóz niepełnosprawnych uczniów do szkół - ponad 64 mln zł, na odłowy dzikich zwierząt - ponad 2,5 mln zł, na remonty torowisk - blisko 282 mln zł, na Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym - ponad 14,7 mln zł, na program Adaptacji do zmian klimatu Grow Green - ponad 7,2 mln zł, a 40 mln zł - na Fundusz Osiedlowy.
10 358 000 zł pójdzie na promocję miasta, 18 300 000 zł na iluminację świąteczną, 4,5 mln zł na wykonanie i montaż rzeźb w przestrzeni publicznej, natomiast 8 378 459 zł - na pilotażowy program wsparcia Romów.
Przyjrzeliśmy się też bliżej poszczególnym, mniejszym zadaniom inwestycyjnym. W WPF 2021-44 zapisane zostały m. in. rewitalizacja linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce - Wrocław Sołtysowice w celu przywrócenia przewozów pasażerskich we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym (ponad 2,9 mln zł), rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej na terenie WTWK Partynice (ponad 11 mln zł), rozbudowa układu drogowego w rejonie ulic Parafialnej i Pawiej (14 mln zł), budowa wielofunkcyjnej hali sportowa przy ul. Racławickiej 62 (26,4 mln zł), hali lekkoatletycznej na Kłokoczycach (udział miasta: 10 mln zł) i skateparku na skwerze pomiędzy ulicami Ślężną i Borowską (ponad 1,2 mln zł) i pierwszy etap rewitalizacji Wzgórza Partyzantów (7 mln zł).
Inwentaryzacja przyrodnicza Pól Irygacyjnych na Osobowicach pochłonie 126,5 tys. zł, a inwestycje w podwórku artystycznym przy Ruskiej 46 - ponad 9,6 mln zł. Nie zapomniano o remontach kamienic - pod lupą będzie rewitalizowane Przedmieście Oławskie. Ponad 10 mln zł pójdzie na budynki przy ul. Mierniczej 10, 18, 24 , ponad 5,6 mln zł - na nieruchomości przy Komuny Paryskiej, Kościuszki i Prądzyńskiego, a 17,8 mln zł - na termomodernizację kamienic przy Brzeskiej, Chudoby i Prądzyńskiego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze