Reklama

Wrocław: Rusza nowa sygnalizacja na zakorkowanym skrzyżowaniu

16/11/2022 14:57

W czwartek, o godz. 13, na skrzyżowaniu ulic Awicenny, Wiejskiej  i Mokronoskiej zostanie uruchomiona tymczasowa sygnalizacja świetlna, która ma za zadanie uporządkować wzmożony ruch w tym miejscu. 

Skrzyżowanie Awicenny, Wiejskiej i Mokronoskiej przez lata było jednym z najbardziej kłopotliwych skrzyżowań we Wrocławiu. Pierwszeństwo mieli kierowcy poruszający się ulicami Wiejską i Mokronoską, a włączenie się do ruchu z podporządkowanej Awicenny w godzinach szczytu było nie lada wyzwaniem. 


17 listopada ma się to zmienić: zgodnie z zapowiedziami na skrzyżowaniu zostanie włączona tymczasowa sygnalizacja świetlna. Tymczasowa dlatego, że miasto chce najpierw poobserwować ruch uliczny po jej uruchomieniu i na podstawie tych obserwacji podjąć kolejne decyzje zarówno o docelowym cyklu świetlnym w tym miejscu, jak i przebudowie skrzyżowania. Inwestycja jest konsultowana z radą osiedla Oporów.

Reklama

- Plany dotyczące przebudowy skrzyżowania są nadal aktualne, ale z uwagi na wyraźny sprzeciw rady osiedla, dotyczący wypracowanej przez nas propozycji, nie chcieliśmy forsować rozwiązania, które stoi w opozycji do jej stanowiska. Jako że była potrzeba podjęcia działań, mających na celu usprawnienie i uporządkowanie ruchu, zaproponowaliśmy wdrożenie pilotażowego rozwiązania w postaci tymczasowej sygnalizacji świetlnej, które pokaże założenia funkcjonowania sygnalizacji w tej lokalizacji po planowanej przebudowie - mówi Elżbieta Maciąg z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miasta.


I dodaje: - Proponowany przez nas wariant z sygnalizacją poprzedzały analizy ruchu i przepustowości skrzyżowania. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że rondo nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ każde skrzyżowanie jest inne i przenosi specyficzny dla siebie ruch. Sygnalizacja świetlna, w tym konkretnym przypadku, będzie pozwalała na kontrolowanie potoków pojazdów dojeżdżających do każdego wlotu, a takich możliwości nie daje rondo. Rondo powodowałoby tu znaczne upośledzenie ruchu pojazdów wyjeżdżających ze Wrocławia na rzecz wjeżdżających, bo na rondach obowiązuje zasada "kto wjeżdza pierwszy na rondo, ten ma pierwszeństwo". Widać to na przykładzie skrzyżowania Ołtaszyńskiej ze Zwycięską.

Tymczasem mieszkańcy i kierowcy, na co dzień poruszający się tą trasą, obawiają się, że sygnalizacja, owszem, uporządkuje ruch, ale spowoduje większe korki. Najbliższe dni pokażą, czy mają rację.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości