250 tys. zł – tyle w ramach ubiegłorocznej akcji „Złap deszcz” wrocławski magistrat przeznaczył na 92 projekty związane z gromadzeniem deszczówki przez mieszkańców. W tym roku Urząd Miejski Wrocławia zamierza przeznaczyć co najmniej pół miliona złotych dla osób, które zdecydują się na budowę proekologicznej instalacji.
– Kontynuujemy program Złap deszcz, zachęceni sukcesem pilotażu, który cieszył się dużą popularnością. W ubiegłym roku, pomimo zwiększenia kwoty dofinansowania w trakcie trwania programu z 80 do 250 tys. złotych, nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich zgłoszeń. Teraz startujemy od kwoty 500 tys. złotych, bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie. Zapraszam wrocławian do składania wniosków w nowej edycji programu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
3 lutego 2020 wystartowała kolejna edycja programu, w ramach którego można dostać nawet 5 tys. złotych na budowę systemu deszczowego do zatrzymania i wykorzystania opadu w miejscu jego powstania. Z dofinansowania mogą korzystać mieszkańcy Wrocławia, którzy z własnej kieszeni zdecydują się pokryć 20% kosztów inwestycji. Na pozostałe 80% można pozyskać środki z miejskiej kasy.
Władze Wrocławia zdecydowały się na dwukrotne zwiększenie kwoty przekazywanej na ten cel ze względu na ogromne zainteresowanie pierwszą edycją. W 2019 roku miasto zawarło 92 umowy, w ramach których mieszkańcy przy wsparciu z budżetu wybudowali:
1 ogród deszczowy,
2 studnie chłonne,
55 naziemnych zbiorników przyrynnowych,
34 podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją.
Osoby planujące podobne inwestycje w tym roku mogą liczyć nie tylko na pieniądze, ale i fachową poradę. Magistrat wspólnie z naukowcami przygotował „Katalog dobrych praktyk, zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na obszarze zabudowanym”.
– Projektując program „Złap deszcz” uznaliśmy, że warto byłoby zaproponować mieszkańcom, praktyczny poradnik, który pozwoliłby na wykonanie siłami własnymi instalacji do gromadzenia deszczówki. Takie opracowanie, powstało na zlecenie miasta, a zostało wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Będzie ono świetnym uzupełnieniem do programu. Wydawnictwo dostępne jest na stronie internetowej Wrocławia – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Katalog można pobrać stąd, zaś wnioski o dofinansowanie dostępne są w biuletynie informacji publicznej UM Wrocławia.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze