28 czerwca 2020 roku w Polsce zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie. Prezydenta RP wybierzemy w formie hybrydowej, co znaczy, że zagłosujemy nie w nowej, korespondencyjnej formie, ale też tradycyjnie w lokalu wyborczym. Wrocławski magistrat już rozpoczął przyjmowanie wniosków od kandydatów na członków komisji liczących głosy, którzy mogą zarobić od 350 do nawet 500 złotych.
W związku z zaplanowanymi na czerwiec wyborami prezydenckimi we Wrocławiu powołane zostaną 282 obwodowe komisje wyborcze, w których będziemy mogli oddać swój głos. W każdej z komisji zasiądzie minimum 3 członków.
Członkowie obwodowych komisji wyborczych, które zajmą się przeprowadzeniem wyborów prezydenckich w czerwcu 2020 roku w całym kraju mogą liczyć na jednakową dietę. Szeregowy członek komisji otrzyma dietę w wysokości 350 złotych. Więcej zarobią zastępca przewodniczącego i przewodniczący obwodowej komisji wyborczej. Diety przewodniczącego i wiceprzewodniczącego wynoszą odpowiednio 500 zł i 400 zł.
ZOBACZ TEŻ: Gdzie głosować 28 czerwca? Lista lokali wyborczych we Wrocławiu [ADRESY, NUMERY OKW]
W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury członkowie komisji wyborczych ponownie otrzymają diety.
Pierwszeństwo zgłaszania członków do komisji liczącej głosy w wyborach prezydenckich mają komitety wyborcze poszczególnych kandydatów. Aby zgłosić się do pracy w komisji wyborczej należy zgłosić się do pełnomocnika wyborczego danego komitetu. Kontakt do takiej osoby uzyskamy najczęściej w regionalnym biurze danego kandydata (lub partii go popierającej).
Pełnomocnicy mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów do komisji wyborczej do piątku, 12 czerwca 2020 roku. Po tym terminie zostaną powołane komisje wyborcze, które 28 czerwca będą liczyć wybory prezydenckie. W przypadku, gdy do danej komisji zgłoszonych zostanie więcej osób niż przewidziana liczba członków, o tym kto zasiądzie w komisji zdecyduje losowanie.
ZOBACZ TEŻ: Głosowanie korespondencyjne 2020. Jak dostać pakiet do głosowania?
W przypadku gdy komitety wyborcze nie zgłoszą dostatecznie dużej liczby chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych, dodatkowe osoby do liczenia wyborów wskaże komisarz wyborczy. Osoby, które nie mają poparcia żadnego komitetu wyborczego, mogą zgłaszać swoje kandydatury do piątku, indywidualnie w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia pl. Nowy Targ 1-8 w dni robocze w godz. 8.00–15.15.
Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego, zgłoszenia do liczenia majowych wyborów zachowują swoją ważność i nie muszą być ponawiane.
Przypomnijmy, że przed 10 maja nie udało się skompletować składów wszystkich komisji. Do pracy w lokalach wyborczych na terenie Wrocławia swoich kandydatów zgłosiła część komitetów. Wśród członków powołanych wówczas we Wrocławiu komisji dominowały osoby zgłoszone przez komitet wyborczy Andrzeja Dudy. Kilkudziesięciu swoich delegatów do komisji zgłosiły też komitety Roberta Biedronia i Krzysztofa Bosaka, a kilkunastu komitet Stanisława Żółtka. Dwójkę swoich członków do komisji oddelegował komitet Szymona Hołowni.
We Wrocławiu do obwodowych komisji wyborczych będą mogły zgłaszać się osoby, które są mieszkańcami województwa dolnośląskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin województwa dolnośląskiego.
Do liczenia głosów w wyborach prezydenckich może zgłosić się osoba posiadająca prawo wybierania. Każdy kandydat na członka komisji wyborczej powinien spełniać następujące wymogi:
jest obywatelem polskim;
najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze